Codzienne życie osób niepełnosprawnych znacząco różni się od życia osoby zdrowej. Aby ułatwić osobom z ograniczeniami ruchowymi proces korzystania z poszczególnych pomieszczeń, a szczególnie łazienki i toalety, wskazane jest zamocowanie specjalnych poręczy. Specjalistyczne akcesoria łazienkowe i uchwyty dla niepełnosprawnych, są jak najbardziej uzasadnione również z punktu widzenia bezpieczeństwa.
Korzystanie z wanien, pryszniców, toalet oraz innych urządzeń sanitarnych przez osoby niepełnosprawne jest niezwykle utrudnione. Aby ułatwić osobom starszym i schorowanym, osobom po urazie lub w okresie rekonwalescencji wykonywanie zabiegów higienicznych w łazience, montuje się specjalny sprzęt w postaci poręczy i uchwytów. Akcesoria łazienkowe dla osób niepełnosprawnych dobierane są pod kątem konkretnego użytkownika i jego warunków fizycznych.
Co wziąć pod uwagę przy doborze poręczy?
Wybierając odpowiednie uchwyty dla niepełnosprawnych, należy wziąć pod uwagę wytrzymałość uchwytów oraz elementów montażowych. Maksymalne dopuszczalne obciążenie poręczy dla osób niepełnosprawnych wynosi średnio 120-150 kg, ale dobrze jest założyć pewien margines bezpieczeństwa.
Oprócz tego akcesoria powinny spełniać kilka warunków.
-
Materiał, z jakiego wykonana jest poręcz, powinien być odporny na wilgoć, trwały i nie ulegać korozji.
-
W zależności od indywidualnych cech i potrzeb osoby niepełnosprawnej poręcze powinny mieć kształt prosty lub w kształcie litery L, a także w razie potrzeby ograniczniki.
-
Zaleca się mocowanie uchwytów do ściany nośnej na wysokości 70-100 cm od podłogi.
Gdzie montować uchwyty dla niepełnosprawnych?
Toaleta jest po kuchni najczęściej odwiedzanym pomieszczeniem w mieszkaniu. Dla osób zdrowych korzystanie z toalety nie stwarza problemów, ale dla osób niepełnosprawnych i starszych członków rodziny, którzy mają trudności z siadaniem i wstawaniem, uchwyt obok toalety jest niezwykle przydatny. Podobna sytuacja jest w przypadku wanny i prysznica, a może nawet bardziej złożona, gdyż w czasie kąpieli wszystkie powierzchnie stają mokre i śliskie, co zdecydowanie zwiększa ryzyko upadku i obrażeń.
W przypadku montażu uchwytów w łazience często stosowane jest łączenie kilku metod wsparcia osoby niepełnosprawnej. Rozumie się przez to jednoczesny montaż uchwytów stacjonarnych na ścianę połączonych z takim akcesorium jak składane krzesło.
Poręcze ułatwiające wstawanie z krzesła czy łóżka można zamontować także w pokoju osoby z ograniczeniami ruchowymi lub seniora. Tego typu wyposażenie zdecydowanie pomoże w ich samodzielnym funkcjonowaniu.