GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Spawanie mosiądzu – jak się do tego przygotować i jaką metodę wybrać?

Spawanie mosiądzu – jak się do tego przygotować i jaką metodę wybrać?

Na polskim rynku narzędzi warsztatowych coraz popularniejsze stają się urządzenia uniwersalne, pozwalające na szeroki zakres prac. Nie inaczej jest z urządzeniami spawalniczymi. Porównując zalety metod MMA, MIG MAG czy TIG, coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że najlepiej je połączyć, stawiając na spawarki inwertorowe 3w1. Dzięki temu wachlarz możliwości znacznie się zwiększa. Zarówno takie urządzenie jak i spawarki MIG MAG poradzą sobie między innymi z mosiądzem, który uchodzi za materiał dość trudny do spawania. Do spawania mosiądzu doskonale sprawdzi się także spawarka MMA. Jednak warunkiem jest jednak odpowiednie przygotowanie.

Czym charakteryzuje się mosiądz?

Mosiądz potocznie określa się jako metal kolorowy. Z chemicznego punktu widzenia jest on jednak stopem dwóch metali – miedzi oraz cynku, zawsze z przewagą tego pierwszego. By jednak nadać mosiądzowi pożądane właściwości, często stosuje się także domieszki innych substancji, na przykład żelaza, cyny czy ołowiu.

Od składu chemicznego mosiądzu zależy jego temperatura topnienia. Zazwyczaj jest to około 800-900 stopni Celsjusza, nigdy jednak więcej niż 1000. Ten stop jest szeroko wykorzystywany w przemyśle – od produkcji okuć budowlanych i klamek, przez przemysł samochodowy i chemiczny, po produkcję instrumentów muzycznych. Można go obrabiać nawet bez użycia spawarki CO2 czy też innej – jest bowiem podatny również na przekształcenia na zimno.

Jak przygotować się do spawania mosiądzu?

W przypadku spawania mosiężnych elementów konieczne jest jednak rozgrzanie materiału do temperatury topnienia, warto więc wcześniej poznać skład chemiczny materiału. Zanim jednak przystąpimy do pracy, należy odpowiednio przygotować powierzchnie wykonane z mosiądzu. Konieczne jest dokładne wyczyszczenie spawanych elementów, ale również zdarcie charakterystycznego lakieru, dzięki któremu mosiężne przedmioty błyszczą. Oczyszczoną powierzchnię należy jeszcze przetrzeć alkoholem. Po wyschnięciu można zabrać się do właściwej pracy.

Spawanie mosiądzu za pomocą spawarki MIG MAG

Łączenie mosiężnych elementów jest możliwe za pomocą klasycznych migomatów spawalniczych. W tym przypadku powinniśmy skorzystać z metody MIG. Polega ona na pracy z użyciem elektrody topliwej – w tym przypadku specjalnego drutu – w osłonie szlachetnych gazów, najlepiej argonu z dodatkiem CO2. Alternatywę stanowi czysty argon.

Spawanie mosiądzu metodą MIG jest stosunkowo tanie, odbija się jednak na jakości powstających spoin. Należy także uważać z doborem wspomnianego drutu. Chodzi przede wszystkim o barwę powstających połączeń, która może mocno odbiegać od podstawowego koloru powierzchni. Najczęściej zaleca się więc stosowanie drutu miedzianego z domieszką aluminium, która nie przekracza 8 procent składu chemicznego takiego spoiwa.

Spawanie mosiądzu za pomocą spawarki TIG

Drożej wypada spawanie mosiądzu metodą TIG. Można z niej skorzystać we wspomnianych na wstępie spawarkach 3w1 lub w dedykowanych niej urządzeniach. W tym przypadku do spawania służy wolframowa elektroda nietopliwa, a praca również odbywa się w osłonie gazowej, przeważnie argonowej.

W tym przypadku trzeba skupić się na uważnym dobraniu natężenia prądu, a także ostrożnym dostarczaniu ciepła do spawanego materiału. Konieczne będą dość częste przerwy, które pozwolą uniknąć przegrzania spawanego przedmiotu. Z tego powodu spoina powinna być otoczona osłoną z argonu aż do jej zupełnego wystygnięcia. Praca metodą TIG jest precyzyjna, dzięki czemu jakość spoiny będzie lepsza niż w przypadku obróbki mosiądzu metodą MIG.

Udostępnij