GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Simfofit, czyli przykład płyt PIR w izolacji termicznej i akustycznej

Simfofit, czyli przykład płyt PIR w izolacji termicznej i akustycznej

Simfofit to panel służący do izolowania ścian pod kątem fal dźwiękowych. Zaprojektowano go w celu poprawy izolacji akustycznej po wewnętrznej stronie ścian zewnętrznych i działowych. Jakie właściwości posiada ta technologia i czym wyróżnia się na tle innych rozwiązań z zakresu izolacji akustycznej?

Ogólna charakterystyka systemu Simfofit

Simfofit to inaczej izolacja akustyczna ścian. System ten wyróżnia:

  • wysoka zdolność tłumienia dźwięku,

  • łatwość instalacji,

  • szybkość montażu.

Pojedyncza płyta charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem pochłaniania fali dźwiękowej. Przeprowadzone badania wykazały, że może ona tłumić aż 87 procent emitowanego dźwięku. Jednocześnie system Simfofit charakteryzuje się dość korzystnym współczynnikiem Lambda, który określa ilość ciepła, jaka przenika przez przegrodę. W tym przypadku wartość ta wynosi aż 0,037 W/mK i jest akceptowalna dla ścian wewnętrznych. Aby izolacja dźwiękowa ścian spełniała wymogi deklaracji Euroklasy (ochrona przed rozprzestrzenianiem się ognia), konieczne jest przykrycie jej płytą gipsowo-kartonową o grubości 12,5 mm lub więcej.

Simfofit a proces produkcji

Do produkcji rozwiązań Simfofit wykorzystuje się materiały pochodzące z recyklingu. To oznacza, że płyty:

  • są dość łatwo dostępne, gdyż ich produkcja jest prosta i nie wymaga dużych nakładów energii,

  • są tanie, co w znacznym stopniu wpływa na ich popularność,

  • są łatwe w obróbce mechanicznej.

Wykorzystanie technologii recyklingu podczas produkcji płyt sprawia, że ich skład może się nieco różnić w zależności od użytego surowca. Należy jednak podkreślić, że nie ma on żadnego wpływu na końcowe właściwości izolacyjne produktu. Wręcz przeciwnie – są one stałe i jasno zdefiniowane w karcie wyrobu.

Jak montować izolację akustyczną Simfolit?

System izolacji akustycznej Simfolit jest bardzo prosty w montażu. Proces ten można podzielić na kilka etapów:

  1. Do montażu należy stosować określony przez producenta klej, który uprzednio należy dokładnie wymieszać.

  2. Uzyskaną jednorodną masę klejącą należy dokładnie rozprowadzić za pomocą wałka z krótkim włosiem. Optymalna ilość zużycia kleju jest określona przez producenta.

  3. Najpierw należy aplikować klej na ścianę, a następnie na płytę.

  4. Aby izolacja dźwiękowa ścian stabilnie przywarła do przegrody, konieczne jest odczekanie około 30 minut na przyschnięcie kleju. Dopiero potem przykłada się płytę do ściany i przytrzymuje przez około 30 sekund.

  5. Na koniec należy pokryć klejem zewnętrzną (widoczną) część płyty Simfofit i płytę kartonowo-gipsową. Po upływie maksymalnie 30 minut (jak w pkt. 4) należy nałożyć płytę i przytrzymać przez około 30 sekund.

Należy pamiętać, że izolacja akustyczna ścian powinna być przykryta płytami kartonowo-gipsowymi tak, aby między nimi a krawędziami ścian pozostało około 2 mm wolnej przestrzeni. Po obudowaniu przegrody szczeliny należy zaszpachlować.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij