Przemysł maszynowy potrzebuje wielu narzędzi i urządzeń, których brak absolutnie uniemożliwia wykonywanie poszczególnych prac. Do takich elementów należą siłowniki pneumatyczne. Jest wiele rodzajów siłowników, które odróżnia budowa, ale i parametry działania. Co warto wiedzieć o tych ważnych częściach układów pneumatycznych?
Siłowniki pneumatyczne i ich rodzaje
Jak wspomniano, wiele jest rodzajów siłowników pneumatycznych. Podstawowe rodzaje, to:
- Siłowniki liniowe,
- Siłowniki krzywoliniowe,
- Siłowniki kątowe.
Powyższego podziału dokonuje się przez kryterium kierunku ruchu roboczego. Można jednak również przyjąć kryterium elementu roboczego. W siłownikach rolę tę pełni tłok lub membrana. Warto również wspomnieć, że niektóre siłowniki posiadają tłoczysko, natomiast inne są go pozbawione.
Jakie zalety mają siłowniki pneumatyczne?
Siłowniki napędzane sprężonym powietrzem to elementy, które wykorzystać można praktycznie wszędzie. Trudno dzisiaj znaleźć branżę przemysłu, w której by ich nie stosowano. Wszystko przez to, że są one po prostu silniejsze niż ludzkie mięśnie. Jednocześnie ich praca nie generuje wysokich kosztów ani strat środowiskowych. Najczęściej siłowniki znajdują zastosowanie w napędzaniu maszyn pracujących jednostajnie. Niemniej nowoczesne części pneumatyczne mają o wiele szersze zastosowanie.
Na pewno wśród zalet siłowników pneumatycznych trzeba wymienić również prostotę budowy. W tych konstrukcjach zwyczajnie jest bardzo mało elementów, które mogą ulegać uszkodzeniom. Warto też wspomnieć o medium roboczym siłowników pneumatycznych, czyli o powietrzu. Jest ono łatwo dostępne i niewyczerpywalne. Między innymi dlatego maszyny elektryczne są coraz częściej zastępowane pneumatycznymi. Ma to miejsce między innymi wtedy, gdy wykorzystanie urządzenia elektrycznego jest niemożliwe. Jednak często zdarzają się też sytuacje, w których pneumatyka okazuje się po prostu lepszym wyborem niż elektryka.
Gdzie w przemyśle znajdziemy siłowniki pneumatyczne?
Wspomniano już wcześniej, że siłowniki pneumatyczne mają wszechstronne zastosowanie. Co to tak naprawdę oznacza? Gdzie są wykorzystywane te elementy? W zasadzie każda hala produkcyjna pełna jest siłowników. Dzięki nim pracują linie produkcyjne czy prasy. Także w magazynach oraz w sortowniach obecność siłownika pneumatycznego to norma. Ponadto siłownik to nieodzowny element licznych narzędzi, wiertarek, wkrętarek czy przecinaków – na przykład tych, które w pracy wykorzystują pracownicy służb medycznych. Rzecz jasna w każdym z wymienionych przypadków zastosowanie znajdują nieco inne siłowniki. Dzisiaj niemal standardem jest wykonywanie ich na zamówienie, tak aby były idealnie dopasowane do potrzeb. Poniżej wyjaśniamy, kto produkuje siłowniki pneumatyczne i gdzie można znaleźć najlepsze.
Siłownik pneumatyczny od sprawdzonego producenta
Aby mieć pewność, co do najwyższej jakości omawianych elementów, należy zamówić je u sprawdzonego producenta. Niewątpliwie jedną z takich firm, oferującą siłownik pneumatyczny niemal każdego rodzaju, jest Air-Com. Przedsiębiorstwo działa na rynku od wielu lat, przez które dało się poznać jako profesjonalne i niezawodne. Firma realizuje projekty na zamówienie, dbając o najwyższą jakość części składowych produktów oraz o najmniejsze detale podczas konstrukcji narzędzi, urządzeń, maszyn i części. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że oferta Air-Com jest bardzo bogata, obejmując o wiele więcej niż tylko siłowniki. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym asortymentem.