GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Rodzaje i zastosowanie kołków montażowych

Rodzaje i zastosowanie kołków montażowych

Trudno wyobrazić sobie prace budowlane, remontowe czy wykończeniowe bez kołków montażowych. Co jednak ważne, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kołków, a ich wybór nigdy nie może był przypadkowy. Kołki muszą bowiem pasować do konkretnego materiału, z którego wykonana jest ściana. Warto zatem wiedzieć, jakie można wyróżnić rodzaje kołków i jakie mają one zastosowanie.

Kołki uniwersalne

Typowy, uniwersalny kołek najczęściej wykonany jest ze zwykłego plastiku. Choć mowa tu o kołkach uniwersalnych, to nie znaczy, że wszystkie są take same. Różnią się od siebie długością, kolorem oraz kształtem. Niezależnie jednak od tych różnic, konstrukcja kołków uniwersalnych jest podobna. Podczas wkręcania śruby dochodzi do rozszerzenia się ich tylnej części, która składać może się od 2 do nawet 4 elementów. Przednia część zwykle zakończona jest kołnierzykiem, który skutecznie maskuje ewentualne nierówności.

Kołki szybkiego montażu

Ten rodzaj kołka wykonany jest z plastiku i zawsze na początku zakończony jest kołnierzykiem. Kołek szybkiego montażu wkładany jest do otworu już z częściowo wkręconą w niego śrubą. W momencie, kiedy kołek natrafi na opór, wystarczy go dobić wraz ze śrubą młotkiem. Jeśli jednak kołek nie napotka na żaden opór, to śruba sama wejdzie do samego końca. Zaletą kołków szybkiego montażu jest z pewnością to, iż wkręca się je znacznie szybciej w porównaniu z innymi kołkami.

Kołki skrzydełkowe

Wymieniając różne rodzaje kołków montażowych, nie można zapomnieć o kołkach skrzydełkowych. Ten rodzaj kołków stosowany jest w przypadku ścian wykonanych z materiałów, które zawierają puste przestrzenie. Sprawdzają się także do mocowań w ścianach z płyt gipsowych. Najczęściej produkowane są z plastiku i wyposażone są w tzw. skrzydełka, które podczas wkręcania śruby odchylają się i zapierają kołek o tył cegły szczelinowej lub płyty gipsowej.

Kołki do płyt kartonowo-gipsowych

Kołki do płyt G-K wykonywane są z plastiku. Do ich zamocowania stosuje się wiertła o średnicy mniejszej niż sam kołek. Swoim kształtem kołki do płyt kartonowo-gipsowych przypominają śrubę z szerokim gwintem. Na początku kołka znajduje się świder. Dzięki niemu kołek łatwo wkręca się w płytę. Po wywierceniu otworu w płycie kartonowo-gipsowej za pomocą śrubokręta kołek wkręca się do samego końca.

Jak zatem widać, dostępnych jest wiele różnych kołków montażowych. Dzięki temu możliwy jest wybór takich kołków, które idealnie pasować będą do materiału, do którego mają być wkręcone. To znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

Udostępnij