Wypielęgnowany trawnik, tworzący zielony gęsty dywan, jest najlepszą ozdobą przydomowego ogrodu, jak i zieleni miejskiej. Niestety, aby darń traw wyglądała atrakcyjnie, niezbędne jest wykonanie kilku istotnych zabiegów. Zatem, w jaki sposób zregenerować gazon na wiosnę i lato tak, aby cieszył oko przez cały sezon? Podstawa to oczywiście nawadnianie, koszenie i nawożenie, jednak przy bardzo zaniedbanym ogrodzie należy wykonać kilka dodatkowych czynności.
Usunięcie martwej roślinności
Pozbycie się części martwej roślin, czyli zbitej suchej trawy, która ściśle przylega do podłoża, blokuje rozrost darni i zmniejsza przepuszczalność gleby. Najlepiej sprawdzą się grabie wachlarzowe z możliwością regulacji rozstawy zębów, tak aby zgarniały tylko część niepożądaną. Część zielona trawy nie tylko nie zostanie uszkodzona, ale dostanie więcej przestrzeni na rozrost.
Napowietrzenie gleby
Drugim bardzo istotnym etapem jest napowietrzenie gleby, czyli tak zwana aeracja. Stosujemy ją najczęściej wczesną wiosną, kiedy ziemia jest już rozmarznięta, mocno zbita przez śnieg, mróz i martwe części roślin oraz późnym latem dla przygotowania roślin na okres zimowy. Aeracja polega na nakłuwaniu powierzchni murawy na głębokość około 10 cm, specjalnym urządzeniem – aeratorem, który może występować w kształcie wałka z rozstawionymi dookoła kolcami, jako specjalna nakładka na buty lub do większych powierzchni np. sportowych, miejskich – wertykulatory spalinowe i elektryczne.
Usunięcie filcu
Po usunięciu tzw. filcu, czyli martwych części roślin, korzeni i mchu następnym krokiem, jeśli zaistnieje taka potrzeba, jest wyrównanie po zimie gleby wałkiem.
Nawożenie
Roślinom należy dostarczyć wielu składników odżywczych. Do wyboru mamy nawozy wieloskładnikowe w postaci granulowanej lub płynnej. Nawożenie powinno się stosować przynajmniej 3 razy do roku w okresie wegetacyjnym. Pierwsze wiosenne użyźnianie, musi zawierać skład sprzyjający wzrostowi czyli azot, potas, wapń i fosfor. Latem w trakcie suszy nie powinno się nawozić, gdyż może to spowodować wypalenie darni. Nawożenie jesienne to tak naprawdę, przygotowanie trawnika na okres zimowy, czyli unikamy stosowania azotu, aby zapobiec nadmiernemu rozrostowi rośliny. Przy każdej z tych czynności konieczne jest nawodnienie murawy, aby granulat nawozu mógł się rozpuścić i spełnić swoją rolę odżywczą.
Koszenie
Koszenie, czyli najbardziej powszechna czynność w pielęgnacji, pełni wiele istotnych funkcji nie tylko estetycznych, gdyż skrócona kępa trawy jeszcze bardziej się rozrasta tworząc piękny zielony dywan. Najbardziej optymalna wysokość rośliny do skoszenia to około 10 cm. W czasie największego wzrostu wiosną, czynność powtarzamy nawet raz w tygodniu, a latem zmniejszamy częstotliwość. Gdy kosiarka nie posiada specjalnego pojemnika na ściętą część trawy, konieczne jest usunięcie z powierzchni murawy złogów resztek roślin, gdyż może to spowodować procesy gnilne i zablokować dopływ powietrza lub wykorzystać jako nawóz organiczny rozprowadzając równomiernie po całym trawniku tzw. mulczowanie.
Nawadnianie
Nigdy nie osiągniemy pożądanych rezultatów pielęgnacji bez nawadniania. Przy zakładaniu nowej murawy, częstotliwość podlewania powinna być większa, natomiast przy istniejącej murawie należy kontrolować poziom wilgotności gleby. Wiosną, gdy pogoda jest bardziej sprzyjająca dzięki częstym opadom deszczu, nie ma potrzeby dodatkowego zraszania. Latem sytuacja, jest o wiele trudniejsza, gdyż coraz częstsze susze w Polsce utrudniają utrzymanie trawnika w dobrej kondycji. Należy zatem pamiętać o dwóch zasadach nawadniania. Pierwsza to podlewanie wczesnym rankiem, a druga późnym popołudniem, aby woda nie uległa wyparowaniu przez wysoką temperaturę i nie sparzyła roślin.
Z zazdrością spoglądamy na kolorowe zdjęcia w czasopismach ogrodniczych, na których ukazane są idealnie zadbane, równo przycięte i soczysto zielone trawniki. Prawda jest taka, że wystarczy dostosować się do kilku prostych zasad, aby w przydomowych ogródkach osiągnąć taki efekt jak robią to profesjonalni ogrodnicy. Często ograniczamy się tylko do koszenia i sporadycznego podlewania, a trawa to roślina jak każda inna, więc potrzebuje trochę więcej pracy, aby wyglądać pięknie.