GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Pielęgnacja mebli ogrodowych?

Pielęgnacja mebli ogrodowych?

Ogród to azyl wokół twojego domu. Posiadanie domu jednorodzinnego wiąże się z ogromem pracy. Im większy metraż, tym częściej trzeba zakasywać rękawy, aby utrzymać go w czystości. Gdy nadchodzi cieplejsza pora roku, wypada zadbać również o to, co znajduje się na zewnątrz. Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu może oznaczać zarówno wydzielenie kawałka trawnika, jak i stworzenie pięknego ogrodu. Niejednokrotnie takie miejsce to oaza spokoju, do którego ucieka się po godzinach pracy, a latem urządza spotkania z przyjaciółmi. Nieodłącznym jego elementem są meble ogrodowe – stół z krzesłami, huśtawka, czy leżaki. Wiele osób decyduje się na zakup mebli z drewna. Po pierwsze, dzięki naturalnemu komponentowi można poczuć kontakt z naturą. Ponadto drewno ładnie prezentuje się na tle zieleni, dodaje całemu miejscu uroku, dzięki czemu ogród wygląda przytulnie. Jak dbać o drewniane meble ogrodowe, aby mogły posłużyć przez lata?

Pielęgnacja mebli drewnianych

Narażone na działanie czynników zewnętrznych, szybko ulegają niszczeniu. Kupując meble ogrodowe, warto zastanowić się nad gatunkiem drewna. Sosna i świerk są co prawda najtańsze, ale najmniej trwałe i podatne na uszkodzenia. Jeśli zależy nam na tym, aby wyposażenie ogrodowe towarzyszyło nam przez kilka sezonów, lepiej zdecydować się na lepszej jakości drewno np. egzotyczne drzewo eukaliptusa.

Pielęgnacja mebli ogrodowych to przede wszystkim ich regularne czyszczenie przez cały rok. Nie inaczej jest w przypadku mebli drewnianych. Wystarczy woda zmieszana z mydłem lub specjalnym preparatem do mycia drewna, który dodatkowo zabezpiecza ich powierzchnię.

Drewno jest materiałem wrażliwym, musimy zapewnić mu odpowiednią ochronę. Nie chcąc dopuścić do jego zniszczenia, co jakiś czas powinniśmy podejmować się czynności zapobiegawczych. Ważna jest więc ich konserwacja.

Jak wygląda ten zabieg krok po kroku?

Na początku należy oczyścić meble z zabrudzeń i powierzchownego brudu. Kolejnym etapem jest uzupełnienie ubytków drewna szpachlówką. Następnie stosujemy impregnat. Jeśli drewno było wcześniej pokryte olejem, konieczne jest usunięcie go papierem ściernym i naniesienie warstwy świeżej substancji. Olejowanie zapewnia materiałowi wytrzymałość, odporność na działanie grzybów i szkodników. Dodatkowo w momencie niespodziewanego deszczu, woda nie wsiąknie w strukturę drewna, tylko spłynie po jego powierzchni.

Jeśli wybraliśmy drewno egzotycznego pochodzenia, jego pielęgnacja wygląda niego inaczej. Tego rodzaju meble mają tendencję do szarzenia. Aby temu zapobiec, należy raz w roku usunąć z nich zanieczyszczenia i pokryć ich powierzchnię przeznaczonym do tego olejem.

Przezorności nigdy za wiele – meble drewniane najlepiej trzymać pod zadaszeniem i przykrywać je pokrowcem. To zabezpieczy je przed zakurzeniem oraz działaniem czynników atmosferycznych. Zimą, aby nie doprowadzić do ich zawilgocenia, lepiej przechowywać je w suchym pomieszczeniu.

Aby utrzymać drewniane meble w czystości, nie potrzeba wiele. Powyższe czynności są bardzo proste i przyjemne, a efekty zadowalające.

Udostępnij