Nawożenie roślin w ogrodzie warto przeprowadzać w momencie, gdy ziemia, którą dysponują sadzonki, nie zapewnia już odpowiedniej ilości składników odżywczych potrzebnych do dalszego ich rozwoju. Wykorzystując nawozy mineralne lub organiczne, jesteśmy w stanie przyspieszyć ich wzrost, poprawić wygląd i zdecydowanie zwiększyć owocowanie.
Jaki nawóz wybrać?
Najzdrowsze są nawozy organiczne, ale ich stosowanie jest dość problematyczne i nie zapewnia tak szybkich efektów, jakie można uzyskać, wykorzystując nawozy mineralne. O ile w przypadku roślin ozdobnych nie musimy się zastanawiać co wybrać, to w momencie, gdy zamierzamy nawozić np. drzewka owocowe, sprawa nie jest już tak oczywista. Nawozy mineralne, pomimo że są bardzo wygodne w stosowaniu, dostarczają sporej ilości szkodliwej chemii, która bez wątpienia nie działa dobrze na nasz organizm.
Problemu nie mamy też jeśli zamierzamy nawozić domowe rośliny ozdobne, bo tam wystarczy zastosować pałeczki nawozowe, które kupić można na stronie https://www.clineo.pl/dom/nawozy-do-ogrodu/paleczki-nawozowe/, by uzyskać szybki i trwały efekt.
Dlaczego nawożenie jest tak ważne dla roślin?
Niezależnie od tego czy uprawiamy rośliny ozdobne, czy jadalne, bez odpowiedniego nawożenia nie uzyskamy ani pięknego wyglądu, ani tym bardziej wysokich plonów. Każda roślina, niezależnie o tego czy rośnie w doniczce, czy w ziemi, musi posiadać odpowiednią ilość substancji pokarmowych, by rosnąć i wyglądać zdrowo. Jak rozpoznać braki substancji odżywczych? Szczególnie szybko widać niedobór azotu. Jeśli w ziemi zaczyna pojawiać się deficyt tej substancji, roślina przestaje rosnąć i traci swój piękny kolor. Liście robią się jasne, a konsekwencją przedłużającego się niedoboru azotu jest coraz gorszy wygląd.
Pamiętajmy, że wiele roślin posiada płytki i krótki system korzeniowy, co powoduje, że podlewanie wypłukuje z zasięgu korzeniu substancje odżywcze i uniemożliwia szybki wzrost i ładny wygląd. To właśnie dlatego tak ważne jest systematyczne dokarmianie roślin. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nadszedł już czas na nawożenie, można oddać glebę do analizy i na podstawie wyników podjąć decyzję co do nawożenia. Przeważnie jednak nie ma takiej potrzeby i wystarczy tylko spojrzeć na daną roślinę, by gołym okiem dostrzec objawy niedoborów. Słabe wybarwienie, kiepski wzrosty czy częste zapadanie na różnego rodzaju choroby to objawy, które powinny nas skłonić do zakupu dobrej jakości nawozów mineralnych. Pozwolą one szybko poprawić kondycję rośliny i zapewnić jej intensywny wzrost na dalsze miesiące wegetacji.