Krążniki są niezbędnym elementem wykorzystywanym w pracy wielu sprzętów na wyposażeniu kopalń, a także zakładów produkcyjnych. Każde z rodzajów ma swoje szczególne zastosowanie, bez względu na to, czy są zwykłe, czy wzmocnione, czy z normalnej stali, ocynkowanej czy nierdzewnej.
Zastosowanie krążników
Krążniki przede wszystkim należą do systemów krążnikowych, które odgrywają ważną rolę. Na nich spoczywa kwestia podtrzymywania, ale również prowadzenia czy nadawania taśmie odpowiednie kształtu niecki. Systemu są przeważnie 1-, 2-, 3-krążnikowe.
Są zbudowane z następujących elementów:
- Oprawy łożyskowe blaszane lub wykonane z tworzywa sztucznego.
- Oś.
- Łożyska boczne.
- Elementy uszczelniające.
- Płaszcz stalowy lub wykonany z tworzywa sztucznego.
Wszystkie krążniki powinny spełniać normę PN-90/M-46606, do tego posiadać certyfikat bezpieczeństwa B i deklarację zgodności CE.
Rodzaje krążników
Wśród krążników możemy wyróżnić kilka typów.
Pierścienie proste
Są to najczęściej spotykane i najczęściej wybierane krążniki, gdyż mają prosty sposób montażu, a do tego są niezwykle wygodne w stosowaniu. Wystarczy pierścień wcisnąć na krążnik.
Takie poliuretanowe pierścienie proste są wykorzystywane od wielu lat i sprawdziły się przy wielu produkcjach.
Pierścienie są przeważnie dostosowane do typowych rur do krążników, jednak klient może zamówić produkt dostosowany do jego indywidualnych potrzeb.
Pierścienie kształtowe
W przeciwieństwie do prostych są bardziej specyficzne i dostosowane do szczególnych warunków pracy. Takie poliuretanowe pierścienie kształtowe są za każdym razem specjalnie dostosowywane do indywidualnych potrzeb klienta, a także do wymagań danego środowiska pracy.
Jest to możliwe właśnie dzięki zastosowaniu zaawansowanej geometrii. To ich stworzenia są konieczne specjalne urządzenia, które umożliwiają tworzenie takich produktów.
Pierścienie segmentowe
Można powiedzieć, że jest to rozwinięta grupa pierścieni kształtowych. Te poliuretanowe pierścienie segmentowe posiadają układ segmentowy, dzięki któremu ich możliwość obracania się jest znacząco ograniczona. Dzieje się to przez to, że układ zwiększa siłę zacisku pierścienia na krążniku. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku przenośników taśmowych, które wymagają szczególnie sporej skuteczności.
Okładziny grzebieniowe
Jest to szczególnie zaawansowane rozwiązanie, które na rynku pojawiło się stosunkowo niedawno. Te poliuretanowe okładziny grzebieniowe to takie rozwiązanie, w którym okładzina zostaje zwulkanizowana na powierzchni krążnika właśnie podczas procesu produkcyjnego. Jest szczególnie polecane w pracy, gdzie konieczna jest niezwykła trwałość oraz prawdziwa skuteczność.
Okładziny spiralne
Takie rozwiązanie stosuje się w przypadku, gdy konieczne jest zachowanie stabilizacji toru taśmy. Dodatkowo poliuretanowe okładziny spiralne mają funkcję czyszczącą. Przeważnie można skorzystać z ich dwóch rodzajów:
- Okładziny spiralne, które jako segmenty są do wciśnięcia na rurę.
- Okładziny spiralne, która jako produkt wulkanizowany bezpośrednio na powierzchnię krążnika już podczas procesu produkcyjnego.
Ponadto taka spirala może być lewo lub prawo skrętna, a także schodzić ku osi krążnika.
- Okładziny gładkie i krążniki lekkie
Takie okładziny wykorzystuje się przede wszystkim podczas wyciszenia pracy taśmociągu. Właśnie dlatego poliuretanowe okładziny gładkie i krążniki lekkie wykorzystuje się w miejscach, gdzie jest problem z nadmiernym hałasem wydawanym przez pracę taśmociągu.
Szczególnie krążniki lekkie są świetną alternatywą, gdy chodzi o rozwiązania idealne do systemów nośnych. Zostały one wykonane z materiałów kompozytowych i poliuretanu, a do tego ich masa jest zredukowana o 30%. To wszystko sprawia, że krążniki stają się nie tylko lekkie, wytrzymywane i odporne, ale do tego nie przenoszą żadnych drgań emitowanych przez rury.