Z pewnością mało z Was wie, że każdy kolor użyty w produktach w automatyce przemysłowej i domowej ma swoje znaczenie i nie jest przypadkowy. Wszystkie barwy są ustalone przez odpowiednie normy i służą regulacji oraz zabezpieczeniu poszczególnych symboli, przewodów i świateł.
Kolorystyka przewodów w automatyce
Żółto-zielona otoczka wokół przewodu sygnalizuje nam, że są to przewody ochronne. Jest to bardzo ważne i ściśle określone przez normy. Dodatkowo, jeśli występują przewody ochronne, zakazane jest dodatkowe dołączenie pojedynczych żółtych lub zielonych otoczek, które mogłyby być mylnie ocenione.
Kolejne przewody, to przewody jasnoniebieskie. Nie mogą być mocno nasycone, gdyż oznaczają neutralność. Dodatkowo, kolor ten może być użyty w przewodach wielożyłowych – jeśli nie stanowi on oznakowania przewodu sterowniczego – jako barwa wszystkich instalacji, oprócz tych ochronnych.
Nasycony niebieski kolor zarezerwowany jest do obwodów sterowania prądu stałego. Jest on wyraźnie inny od przewodów neutralnych i sygnalizuje prąd stały ujemny lub dodatni.
Jeśli przewód jest czarny, to jednoznacznie znaczy o obwodzie mocy prądu stałego lub przemiennego. Jednak w przewodach sterowniczych, które są wielożyłowe, wszystkie przewody mogą być takiej barwy.
Szary, fioletowy, turkusowy, brązowy i biały kolor może być stosowany dowolnie. Oczywiście z wyjątkiem przewodów ochronnych neutralnych. Szarość i brąz często oznacza to samo, co kolor czarny.
Czerwony kolor będzie oznaczał obwód do sterowania zmiennego i stałego prądu. W praktyce wygląda to jednak trochę inaczej. Najczęściej taki przewód oznacza prąd przemienny o niskim napięciu.
Pomarańczowe przewody to przewody pod napięciem, obwody blokady lub serwisowe. Są to po prostu obwody oświetleniowe, z wtyczką lub zabezpieczeń podnapięciowych.
Barwy wskaźników i lampek
Czerwony od razu kojarzy się z zagrożeniem, dlatego też sygnalizuje awarię, nieprawidłowość, działanie musi być natychmiastowe.
Żółty to powód do niepokoju, zwraca uwagę na stany idące w złą stronę. Należy zainteresować się sygnałem.
Niebieski informuje np. o zmianie nakładu, materiału. Przypomina o wykonaniu czynności.
Zielony jak zwykle sygnalizuje stan dobry, odpowiedni, wszystko pracuje, jak należy.
Jeśli nie jest się pewnym, co do barwy czerwonej, żółtej lub którejkolwiek z wyżej wymienionych, należy użyć białej barwy, która jest neutralna.