O tym, że instalacja elektryczna powinna być trwała i bezpieczna, nie trzeba nikogo przekonywać. To absolutny priorytet zarówno dla użytkowników, jak i instalatorów odpowiadających za jej poprawne działanie. Z tego względu od wielu lat ogromnym zainteresowaniem cieszą się peszle. Karbowane, giętkie rury, wykonane z tworzywa sztucznego, stanowią doskonałą ochronę dla przewodów elektrycznych prowadzonych zarówno w ścianach, jak i pod posadzkami czy w gruncie. Jakie peszle wybrać dla kabli umieszczonych w gruncie?
Peszle – dlaczego są niezbędnym elementem instalacji elektrycznej?
Peszel jest dziś niezbędnym elementem instalacji elektrycznej. Dzięki charakterystycznemu karbowaniu rurę można wyginać, co znacząco ułatwia poprowadzenie kabli. Peszle są tworzone z syntetycznych materiałów, odpornych na działanie wilgoci, zanieczyszczenia czy nacisk. Ostatni aspekt ma szczególne znaczenie przy umieszczaniu przewodów w gruncie – szczególnie pod podjazdami czy parkingami, gdzie istnieje wysokie ryzyko mechanicznego uszkodzenia kabli. Zaletą peszli jest także to, że ułatwiają rozbudowę i modernizację instalacji w przyszłości. W ofercie wiodących firm są też dostępne specjalistyczne peszle niepalne, bezhalogenowe, zbrojone czy odporne na działanie promieniowania UV. W ten sposób można idealnie dopasować je do potrzeb i możliwości instalacji elektrycznej.
Peszle do ziemi – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Jakie peszle najlepiej sprawdzą się do zabezpieczenia kabli w gruncie? W tym przypadku warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszym z nich jest materiał, z którego wykonano peszel. Powinien być przede wszystkim wytrzymały, odporny na działanie niskich temperatur – do -40 stopni Celsjusza oraz chroniący przewody przed wilgocią. Doskonale w tym przypadku sprawdzają się peszle z polietylenu, które dodatkowo cechują się dużą elastycznością ułatwiającą ich montaż. Nie bez znaczenia jest również grubość peszla. Szacuje się, że nie powinna być mniejsza niż 2-3 mm. W ten sposób zapewni nie tylko odpowiednią ochronę kabli przed wpływem czynników zewnętrznych, ale zabezpieczy je przed uderzeniami udarowymi. Warto zwrócić uwagę na klasę odporności na ściskanie, oscylującą w przedziale od 450 do 750 N.
Artykuł powstał przy pomocy specjalistów z egsystem-sklep.pl