Frezarka elektryczna jest jednym z powszechniej stosowanych elektronarzędzi – zarówno w przydomowych garażach i warsztatach przez hobbystów, jak i w specjalistycznych zakładach i serwisach przez doświadczonych specjalistów. Jakie urządzenie wybrać, żeby komfortowo i efektywnie ciąć, przecinać i docinać materiały wykonane z drewna i tworzyw sztucznych?
Górnowrzecionowa frezarka elektryczna – sprawdzone narzędzie dla hobbystów (i nie tylko)
Frezarki elektryczne możemy podzielić ze względu na konstrukcję na frezarki dolnowrzecionowe, boczne oraz górnowrzecionowe. Pod względem popularności, bezpieczeństwa użytkowania i wszechstronności niepodzielnie prym wiodą frezarki górnowrzecionowe. To właśnie tego typu narzędzia spotkamy w większości garaży i warsztatów.
Górnowrzecionowa frezarka elektryczna pozwoli zarówno na zgrubne, jak i precyzyjne docinanie dużych elementów i detali w liniach prostych oraz po łukach. Z pomocą tego typu sprzętu z łatwością wykonasz wypusty, pióra, rowki, wgłębienia, wycięcia oraz wiele innych nietypowych kształtów. Frezarki tego typu możesz użyć do obróbki paneli, desek, płyt drewnianych, boazerii, a także wielu innych elementów drewnianych.
Na co zwrócić uwagę, wybierając frezarkę elektryczną?
Wybierając frezarkę elektryczną, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć: moc znamionową silnika, typ frezu, rozmiar tulei zaciskowej, wagę urządzenia, a także jego dodatkowe funkcjonalności i wyposażenie wpływające na komfort i efektywność pracy.
Im większa moc znamionowa elektrycznego silnika zaimplementowanego we frezarce, tym urządzenie będzie w stanie efektywniej przecinać twardsze gatunki drewna oraz grubsze materiały. Poza tym większa moc silnika wpłynie na tempo pracy, a także ogranicza ryzyko przegrzania frezarki podczas wymagających prac.
Niemal każda frezarka elektryczna dostępna na rynku wyposażona jest we frez na trzpieniu. Pozwala on na wygodny montaż szerokiej gamy frezów pozwalających na wygodne przeprowadzanie zgrubnej i precyzyjnej obróbki. Zdecydowanie rzadziej spotykaną grupę stanowią frezarki z frezem tarczowym. Urządzenia te wykorzystuje się głównie do wykonywania wpustów (połączeń łódkowych). Warto zwrócić uwagę na rozmiar tulei zaciskowej. Determinuje on to, jaki rodzaj frezu można zamontować na frezarce.
Wybierając sprzęt, warto zweryfikować także czy wyposażony został w zabezpieczenia przed przegrzaniem, płynną regulację prędkości, funkcję płynnego rozruchu czy w możliwość podłączenia systemu odsysania pyłów. Wszystkie te funkcjonalności znacząco zwiększą komfort użytkowania frezarki elektrycznej.