GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Jak zamontować ogrodzenie z siatki leśnej? Najważniejsze zasady

Jak zamontować ogrodzenie z siatki leśnej? Najważniejsze zasady

Siatki leśne to specyficzny rodzaj materiału ogrodzeniowego. Jeśli zdecydujemy się na zakup siatki wykonanej z drutu wysokiej jakości, w dodatku wzmocnionego w procesie cynkowania, uzyskamy mocne i wytrzymałe ogrodzenie, które pozwala szybko ogrodzić tanim kosztem duże przestrzenie. Wybierając siatki ogrodzeniowe leśne trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach ogradzania terenu, które usprawnią pracę i pozwolą na szybki montaż. Jednocześnie odpowiednio solidne słupki ogrodzeniowe i mocno rozpięta siatka to szansa na większą trwałość ogrodzenia.

Kiedy warto użyć leśnej siatki na ogrodzenia?

Wiele osób używa siatek leśnych, kiedy decyduje się na tymczasowe ogrodzenie wybranego terenu. Tak dzieje się na przykład przy wstępnym ogradzaniu placu budowy. Wówczas dużą zaletą charakterystycznej plecionki okazuje się aspekt ekonomiczny. W porównaniu do innych siatek jest prezentuje się pod tym względem bardzo korzystnie.

Siatki leśne znakomicie nadają się przede wszystkim do ogradzania terenów zielonych. Delikatna forma sprawia, że nie zakłócają naturalnych krajobrazów. Znajdziemy je więc wokół parków, sadów czy obszarów rolniczych. Często są wykorzystywane również na działkach położonych pod lasem czy w innych malowniczych okolicach. Siatki leśne znajdziemy również przy autostradach i ruchliwych drogach. Wówczas ich główną funkcją jest odgrodzenie jezdni od łąk i lasów – to zabezpieczenie przed wtargnięciem zwierząt.

Siatki ogrodzeniowe leśne – najważniejsze zasady montażu ogrodzenia

Dla osoby z doświadczeniem montaż siatki leśnej jest prosty i intuicyjny. Ktoś, kto nigdy nie miał do czynienia ze stawianiem ogrodzenia również powinien sobie z nią jednak poradzić. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach, a montaż pójdzie szybko i sprawnie.

Rodzaj i rozmieszczenie słupków

Pracę należy rozpocząć od zakupu odpowiedniej ilości siatki, ale i wyboru słupków. Standardowo korzysta się ze słupków drewnianych, zwłaszcza na terenach, na których nie chcemy zbytnio ingerować w krajobraz. Bardziej wytrzymałe będą słupki metalowe – zdecydujmy się na nie wówczas, gdy chcemy, by ogrodzenie służyło nam dłużej. Trzeba jednak pamiętać, że jest to droższe rozwiązanie.

Pierwsze do ziemi powędrują słupki narożne, które będą stanowić podstawę całej konstrukcji. Z tego powodu powinny być wkopane w ziemię na głębokość przekraczającą pół metra – najlepiej 70-80 centymetrów. By ustabilizować całą konstrukcję należy je wzbogacić o ukośne wsporniki.

Pomiędzy słupkami narożnymi, wyznaczającymi kształt ogrodzenia, będziemy wstawiać tzw. słupki pośrednie. Nie muszą być tak głęboko w ziemi, jak słupki narożne. trzeba je natomiast rozstawić równomiernie pomiędzy narożnikami ogrodzenia. Rekomendowana odległość między poszczególnymi słupkami to 3-4 metry.

Rozciągnięcie siatki leśnej

O szczelności ogrodzenia będzie jednak decydować precyzja, z jaką naciągniemy siatkę. Jeżeli mamy taką możliwość, warto robić to sukcesywnie, wraz ze wstawianiem kolejnych słupków pośrednich – wówczas będziemy mieć możliwość delikatnej korekty ustawienia poszczególnych elementów ogrodzenia.

Siatka leśna powinna być naciągnięta mocno i dokładnie. Warto zwrócić uwagę na to, by odpowiednio przymocować ją do słupków. Będą rozstawione dość rzadko, więc ma to podwójne znaczenie. Przy słupkach metalowych można się posłużyć specjalnymi drutami. W przypadku słupków drewnianych korzysta się z łukowato wygiętych skobli, które przybija się do słupków. Alternatywą mogą być jednak również odpowiednio zagięte zwykłe gwoździe.

Udostępnij