Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Jak nawozić trawnik jesienią? Poznaj najważniejsze zasady!

17 września 2020

Trawnik powinno nawozić się przez cały rok. Należy jednak pamiętać, iż każda pora roku charakteryzuje się innymi warunkami atmosferycznymi, przez co trawa w różnych okresach będzie potrzebowała różnych składników pokarmowych. Nie można więc całorocznie wykonywać tych samych działań, ponieważ nie przyniosą one oczekiwanych rezultatów. Przed nami sezon jesienny. Jak więc zadbać o trawę o tej porze roku?

Dlaczego odpowiednie nawożenie jesienią jest takie ważne?

Trawa pod koniec letniego sezonu przygotowuje się do zimowego spoczynku. Jesień jest więc okresem przejściowym, w którym rośliny zaczynają gromadzić wodę w korzeniach i składniki pokarmowe. Jesień to także czas, w którym trawa zaczyna spowalniać swój rozwój. Istotne jest więc, aby w tym okresie pod żadnym pozorem nie wykorzystywać nawozów uniwersalnych. Zwykle posiadają one bowiem duże dawki azotu, które nienaturalnie zmuszają rośliny do ciągłego wzrostu, tworzenia nowych przyrostów i dużej masy zielonej, pomimo braku odpowiednich warunków. Trawa nie jest wówczas w stanie przygotować się w odpowiedni sposób do zimy. W konsekwencji trawnik będzie bardziej podatny na choroby, mróz i zmieniające się temperatury, a to z kolei będzie miało negatywne skutki w kontekście wyglądu trawy wiosną. 

nawożenie trawy

Odpowiedni skład nawozu

W okresie jesiennym, podobnie jak w przypadku pozostałych pór roku, koniecznie trzeba wybierać bezpieczne i biologiczne nawozy organiczne lub organiczno-mineralne. Preparat do nawożenia trawnika jesienią powinien być jednak całkowicie wolny od azotu. Środek z tą konkretną substancją powinien być bowiem wykorzystywany maksymalnie do połowy sierpnia. Później konieczne jest używanie nawozów, które będą bogatym źródłem fosforu i potasu, czyli makroelementów, które mają zbawienny wpływ na zimowanie trawnika. Oba te składniki cechują się obecnością wielu istotnych wartości odżywczych, które są w stanie w odpowiedni sposób przygotować trawę do warunków panujących zimą. Fosfor naturalnie wspomaga rozbudowę systemu korzeniowego. Potas to zaś składnik wzmacniający odporność na niskie temperatury i ewentualne choroby. Przed zakupem warto skorzystać z pomocy specjalistów, jakimi dysponuje Sklep Poradnik Ogrodniczy. Wykwalifikowany personel z pewnością doradzi najbardziej optymalne rozwiązanie, które w stu procentach odpowie na potrzeby trawy w okresie jesiennym. Niezależnie jednak od wybranego nawozu, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Zbyt duża dawka może uszkodzić trawnik, a zbyt mała nie przyniesie żadnego efektu. Stosowanie nawozów bez dostosowywania się do zaleceń jest więc kompletnie bezzasadne. 

Nawożenie trawnika jesienią 

Trawnik przed zimą najlepiej jest nawozić dwukrotnie. Pierwszą dawkę warto zastosować na przełomie sierpnia i września. Czas na drugą dawkę przypada zaś na przełom września i października. Nawóz należy stosować wyłącznie na skoszony trawnik. Granulki nawozu można rozsypywać ręcznie lub za pomocą specjalnego siewnika. Po użyciu nawozu koniecznie należy obficie podlać trawnik wodą, zwłaszcza jeśli nawóz ma postać granulatu. Bez odpowiedniej ilości wody granulat się nie rozpuści, a tym samym nie przeniknie do korzeni i nie przyniesie żadnych efektów. 

Nawożenie trawnika jesienią to niezwykle istotny proces, który ma ogromny wpływ na późniejszą kondycję trawy. Nieumiejętne przygotowanie trawnika na zimę z pewnością objawi się w postaci nieładnego wyglądu trawy wiosną. Warto więc postawić na odpowiedni nawóz, pełen fosforu i wapnia, który będzie wolny od azotu. Trawnik najlepiej w okresie tym nawozić dwukrotnie. Po raz pierwszy na przełomie sierpnia i września, a po raz drugi na przełomie września i października. 

Redakcja GreenGallery

Nasza redakcja to zespół pasjonatów budownictwa, architektury i ogrodnictwa. Tworzymy rzetelne i praktyczne treści, które pomagają w realizacji projektów budowlanych, remontowych oraz aranżacji przestrzeni zielonych. Dostarczamy porady, inspiracje i najnowsze informacje o technologiach oraz materiałach, wspierając zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Naszym celem jest tworzenie wartościowych artykułów, które ułatwią podejmowanie decyzji i pomogą w tworzeniu funkcjonalnych oraz estetycznych przestrzeni.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?