Dom można ogrzewać na wiele sposobów. W Polsce wciąż najbardziej rozpowszechnione jest ogrzewanie węglem, ale z uwagi na szkodliwość tej metody sporo osób szuka ekologicznych rozwiązań. Należy do nich ogrzewanie gazowe.
Ogrzewanie domu gazem zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. Gaz to paliwo czyste oraz odznaczające się wysoką wartością opałową i wydajnością. Do wyboru są dwie opcje: gaz ziemny i płynny. To, z którego rodzaju ogrzewania gazowego można w danym przypadku korzystać, zależy od paru czynników. Kluczowe znaczenie mają lokalizacja posesji i jej wielkość.
Ogrzewanie gazem ziemnym nie dla wszystkich
Atrakcyjna cena i wygoda to główne przesłanki decydujące o dużym zainteresowaniu gazem ziemnym. Niestety, nie wszyscy właściciele posesji mogą z tej metody skorzystać. Poważnym problemem może się bowiem okazać brak przyłącza do sieci gazowej. Nie wszędzie w Polsce znajduje się odpowiednia infrastruktura. Ponadto wykonanie stosownego przyłącza bywa niekiedy bardzo kosztowne. Zasada jest prosta: im większa odległość dzieli posesję od gazociągu, tym droższe jest to przedsięwzięcie. Do tego dochodzi konieczność załatwiania licznych formalności, co dodatkowo wydłuża czas realizacji inwestycji.
Gaz płynny w zbiornikach zamiast gazu ziemnego
Ogrzewanie gazem płynnym w zbiornikach od sprawdzonych dostawców jak np. Amerigas nie jest uzależnione od obecności sieci gazowej na danym terenie. Przyłączenie gospodarstwa domowego do gazociągu nie zawsze wchodzi w rachubę – przeszkodą okazuje się zwykle brak stosownej infrastruktury. Gaz płynny w zbiornikach ma więc tę przewagę nad gazem ziemnym, że jest dostępny na znacznie szerszą skalę. Zbiorniki naziemne i podziemne dostępne są w wielu rozmiarach – znajdują się w ofercie firm takich jak np. Amerigas. Opinie użytkowników stawiających na komfort i ekologię potwierdzają, że ogrzewanie gazem płynnym zdecydowanie warto rozważyć. Przy tej okazji należy pamiętać o tym, że:
- przy zbiornikach o pojemności nieprzekraczającej 7 m3 nie jest wymagane pozwolenie na budowę – na potrzeby prywatnych posesji stosuje się najczęściej zbiorniki o pojemności 2,7 m3,
- po zainstalowaniu zbiornika konieczny jest odbiór przez inspektora Urzędu Dozoru Technicznego, użytkownik ma również w obowiązku przeprowadzać okresowe przeglądy,
- zbiornik należy uzupełniać średnio 2 razy w roku.
Zbiorniki naziemne przeznaczone są na większe działki o wysokim poziomie wód gruntowym. Modele podziemne można stosować na mniejszych posesjach – nie nadają się jednak tam, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki.