GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Farba ceramiczna – właściwości i zastosowanie

Farba ceramiczna – właściwości i zastosowanie

Farba ceramiczna ma większą odporność na szorowanie i uszkodzenia mechaniczne niż inne rodzaje farb. Jest wodoodporna, a po wyschnięciu tworzy na ścianie sztywną powłokę. Sprawdza się m.in. do malowania ścian i sufitów w kuchniach, łazienkach, pralniach, pokojach dziecięcych i salonach.

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje farb ceramicznych. Niektóre z nich mają właściwości oczyszczające powietrze i są odporne na rozwój bakterii. Ściana pokryta taką powłoką wyłapuje szkodliwe lotne związki chemiczne, np. formaldehydy i może być dobrym rozwiązaniem do sypialni lub pokoju dziecka.

Farba ceramiczna ‒ przyczepna i elastyczna 

Farba ceramiczna to powłoka lateksowa wzbogacona ceramicznymi mikrogranulkami. Można nią pokryć różne powierzchnie, np. ścianę, którą zbudowano, wykorzystując bloczki silka, drewnianą lub kartonowo-gipsową. Dzięki temu, że po wyschnięciu tworzy warstwę cienkiej i twardej powłoki, sprawdza się jako szybki sposób na ukrycie drobnych niedoskonałości ‒ pęknięć czy nierówności. Ma dobrą przyczepność, jest wydajna (około 16 m2/l) i łatwo się rozprowadza na ścianie. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Ścianę pomalowaną farbą ceramiczną można czyścić bez obaw o odbarwienie. W porównaniu z farbą lateksową lepiej pochłania światło, a po wyschnięciu jest bardziej jednolita i gładka. Długo zachowuje świeżość i czystość oraz nie absorbuje kurzu ani innych zanieczyszczeń. 

Zastosowanie farb ceramicznych ‒ pomieszczenia suche i mokre

Farby z ceramicznymi mikrodrobinkami są uniwersalne. Sprawdzą się nie tylko w pomieszczeniach suchych, takich jak pokój dzienny lub sypialnia, ale i mokrych, m.in. w łazience czy pralni. Bez obaw możemy pomalować nimi ściany pomiędzy szafkami w kuchni, rezygnując jednocześnie z układania glazury nad blatem. Farba ceramiczna jest wolna od szkodliwych substancji, dzięki czemu bywa stosowana na ścianach w przedszkolach lub szpitalach. Produkty te są dostępne w szerokiej gamie kolorów, a ich wyróżnikiem jest charakterystyczne, lekko chropowate wykończenie. 

Jak nakładać farbę ceramiczną?

Malowanie najlepiej wykonywać w temperaturze od +10 do +30℃. Ściana powinna być sucha i czysta. Głębokie pęknięcia i ubytki warto wypełnić masą szpachlową, a całość pokryć gruntem, który ujednolica chłonność muru. Farba ceramiczna jest produktem gotowym, który nie wymaga rozcieńczania wodą. Przed rozpoczęciem malowania farbę należy wymieszać, aby nadać jej jednolitość, a następnie nakładać na ściany za pomocą wałka malarskiego (najlepiej sprawdzi się wałek z naturalnym, sznurkowym włosiem). Zaleca się aplikację dwóch warstw farby precyzyjnymi i równomiernymi ruchami. Produkt uzyskuje pełne właściwości wytrzymałościowe po upływie około 28 dni od zakończenia prac malarskich. 

Udostępnij