Czy wiesz, że bielenie pni drzew jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym? Sprawdź, dlaczego należy bielić pnie drzew oraz czym przeprowadzić zabieg bielenia.
Bielenie pni drzew – przed czym chroni?
Zabieg ten, chroni drzewa owocowe przed zmiennymi temperaturami na przełomie zimy i wiosny. Jeżeli zaniedbamy zabieg bielenia, na drzewach mogą powstać rany zgorzelinowe. Rany, powstają na skutek promieni słonecznych, które w ciągu dnia nagrzewają korę, a tym samym pobudzają do życia, znajdujące się pod nią tkanki oraz pod wpływem mrozu, który pojawia się w nocy. Tak gwałtowne zmiany temperatury powodują, że tkanki drzewa zaczynają obumierać, a kora pęka i odrywa się od pnia, co w konsekwencji przyczynia się do powstawania ran. Zabieg bielenia, zapobiega powstawaniu ran zgorzelinowych, ponieważ, biały kolor odbija promienie słoneczne, a dzięki temu w korze nie gromadzi się ciepło. Najbardziej wrażliwe na powstawanie ran są czereśnie, jabłonie i śliwy, w szczególności te, szczepione na wysokim pniu.
Czym bielić pnie drzew owocowych?
Do bielenia drzew należy stosować mleko wapienne. W celu uzyskania go, musimy zmieszać ze sobą 2 kg wapna z 10 l wody. Do tak przygotowanej mikstury możemy także dodać gliny, ponieważ przyczynia się ona do zwiększenia przyczepności mieszanki do bielenia pni drzew. Należy zakupić odpowiednie wapno konfekcjonowane, które sprzedawane jest w małych opakowaniach i dostępne w sklepach ogrodniczych. Zabieg ten, najlepiej wykonać w pierwszej połowie stycznia, a w razie potrzeby możemy go powtórzyć raz jeszcze w lutym.
Budownictwo, dom i ogród na WashPlanner.pl