Choć dachy dwuspadowe są jednym z najczęściej wybieranych, wcale nie muszą oznaczać sztampowego, a przez to i nudnego rozwiązania. Wręcz przeciwnie i nie bez powodu przez niektórych są uważane za klasykę, dającą ogromne pole do popisu.
Król minimalizm
Choć dach dwuspadowy bez wątpienia charakteryzuje się prostą, a czasem nawet ascetyczną formą, wcale nie musi go to dyskredytować. Trzeba bowiem pamiętać, że taka oszczędność wyrazu niesie za sobą o wiele więcej korzyści. Wszystko dlatego, że coraz bardziej dominującym trendem nie tylko w budownictwie, ale i w wystroju wnętrz jest minimalizm. Dworki-potworki powoli odchodzą do lamusa i są zastępowane poprzez nieudziwnione formami, których piękno tkwi w trafnym doborze materiałów. Bardzo często ma to również zastosowanie w przypadku dachów – szczególnie tych dwuspadowych. Bo w ich przypadku dużo ładniej jest zagrać kolorem elewacji, solidnym pokryciem, misternie zaprojektowanym ogrodem, niż w przypadku skomplikowanych i wyrazistych stylem dachów wielopłaszczyznowych.
Poza tym należy pamiętać, że klasykę zawsze można przełamać dodatkowym oknem połaciowym, które przy okazji doświetli poddasze, fantazyjnymi okiennicami, czy podbitką w wymarzonym kolorze. Dach dwupłaszczyznowy to także uniwersalność kompozycji wyrażająca się w jej dowolnym dopasowaniu do każdego typu otoczenia, czy zabudowy już istniejącej.
Ponadto ustawienie samych płaszczyzn, wyglądających dobrze z każdej perspektywy, nie jest obligowane żadnymi zasadami, poza wizją samego inwestora. Warto pamiętać także, że ten typ dachu, pomimo swojej skromnej postaci, ma swoje różne oblicza. Pokrycie domu parterowego dachem dwuspadowym wygląda zdecydowanie inaczej niż w przypadku budynku z poddaszem użytkowym. Zatem i w tej materii możemy mieć spore pole do popisu.
Nie przepłacaj
Bez wątpienia jedna z większych zalet dachów dwuspadowych jest koszt ich budowy – podpowiada ekspert ze sklepu Dekarze.pl specjalizującego się w sprzedaży takiego asortymentu jak zsyp budowlany. Ten bowiem z racji prostoty jest niższy, niż innych, bardziej wymyślnych konstrukcji. Poza tym, elementy niezbędne do montażu, czy sama robocizna bywa tańsza i obarczona mniejszym ryzykiem.
Stawiając na ten rodzaj dachu możemy mieć również pewność, ze dużo łatwiej pójdzie nam ze znalezieniem odpowiednich specjalistów. Na plus przemawia również fakt, że możemy zaoszczędzić pieniądze rezygnując z okapów. Poza tym, jednolita całość jest łatwiejsza do ogrzania i minimalizuje straty ciepła, które powstają w dachach z wieloma zakamarkami. Fani alternatywnych źródeł energii mogą również w tym wypadku pomyśleć o montażu paneli słonecznych.
Pięknie i praktycznie
Wart docenienia jest także fakt, że ta skromna konstrukcja, bywa polem do popisu dla niejednego architekta. Wszystko dlatego, że poddasze pod dwuspadowym dachem jest jak najbardziej do wykorzystania. Coraz częściej widuje się pomysłowe projekty zabudowy miejsc pozornie niedostępnych, czy aranżowanie wielofunkcyjnych przestrzeni rekreacyjnych.
Dach dwuspadziowy ma jednak jeszcze jeden praktyczny aspekt. A mianowicie jest idealnie jeśli chodzi o skuteczne odprowadzanie wody czy śniegu, co eliminuje nam problem zalegania opadów i ewentualnych przecieków w przyszłości.