GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Czy warto zdecydować się na kocioł gazowy?

Czy warto zdecydować się na kocioł gazowy?

Pomimo wielu możliwości ogrzewania pomieszczeń, stosowanie kotłów gazowych w dalszym ciągu stanowi jedną z najpopularniejszych technik grzewczych stosowanych w budownictwie jednorodzinnym. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Kto może korzystać z możliwości ogrzewania gazem?

Kotły gazowe nie wszędzie mogą być stosowane. Takie rozwiązanie nie będzie się sprawdzało w blokach i kamienicach – te w większości przypadków są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Co w przypadku, gdy ktoś woli ogrzewanie gazowe? Będzie to stanowiło spory problem, ponieważ do wielorodzinnych budynków docelowo nie są doprowadzane przyłącza gazowe. Co prawda istnieje możliwość doprowadzenia gazu ziemnego, jednak należy liczyć się z tym, że będzie to stanowiło spory problem, ponieważ na postawnie przyłącza muszą zgodzić się absolutnie wszyscy mieszkańcy.

W przypadku domów jednorodzinnych z przyłączem gazowym nie ma najmniejszego problemu. To właściciele nieruchomości już na etapie planowania budowy decydują o tym, jaki sposób ogrzewania zostanie zainstalowany. Warto jednak pamiętać o tym, że kotły gazowe wymagają regularnych przeglądów, nie tylko ze względów praktycznych, ale także mając na uwadze bezpieczeństwo domowników i okolicznych mieszkańców.

Czy kotły gazowe są opłacalnym rozwiązaniem?

Już na etapie budowy domu inwestor musi zdecydować, jaki sposób ogrzewania będzie najlepszy. W tym przypadku najlepszy jest równoznaczny z najtańszy, najwygodniejszy i najefektywniejszy. W Polsce bardzo popularnym rozwiązaniem jest kocioł gazowy, zasilany jest gazem ziemnym. Ten nie musi być przechowywany na posesji, a więc nie trzeba ponosić kosztów budowy zbiornika do jego przechowywania (o konieczne jest przy ogrzewaniu nieruchomości gazem płynnym, olejem opałowym czy węglem).

Jedną z zalet wynikających z ogrzewania nieruchomości gazem ziemnym jest to, że za ten surowiec należy zapłacić dopiero po jego zużyciu. Dzięki temu nie ma obawy, że gospodarstwo domowe zakupi za dużo gazu, narażając się tym samym na zbędny wydatek. Niestety ogrzewając gazem ziemnym, należy liczyć się z tym, że podpisując umowę na jego dostawę, odbiorca nie będzie miał żadnego wpływu na jego cenę, a co za tym idzie, w razie podwyżek nie będzie miał żadnej możliwości negocjacji ceny.

Sam kocioł gazowy, jak i montaż instalacji gazowej nie są inwestycjami wymagającymi dużych nakładów finansowych. Wielokrotnie może zdarzyć się tak, że koszty będą znacznie niższe niż w przypadku wielu innych sposobów ogrzewania.

 

Udostępnij