Świdośliwy to owocowe krzewy, które z roku na rok cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Nie wymagają zbyt dużo miejsca, a zapewniają pyszne i bardzo zdrowe owoce, które swoim wyglądem przypominają nieco borówkę amerykańską, ale zawiązują się na gronach typowych dla winorośli. Dlaczego warto zdecydować się na posadzenie tej rośliny w swoim ogrodzie i gdzie je sądzić, by dobrze plonowała już od 2-3 roku po posadzeniu? O tym wszystkim dowiesz się, czytając dzisiejszy artykuł.
Czym jest świdośliwa i dlaczego warto ją uprawiać w ogrodzie?
Świdośliwa znana jest pod nazwą drzewa rodzynkowego, gołębiej jagody lub po prostu borówki kanadyjskiej. Lubi tereny mokre, dlatego często spotkać ją można na brzegach rzek, jezior i mokradeł. Można ją jednak z powodzeniem uprawiać we własnym ogrodzie. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie stanowisko, odwdzięczy się dużym plonowaniem.
Owoce tego krzewu są bardzo smaczne i bogate w witaminy oraz minerały. Regularne ich jedzenie wzmacnia układ odpornościowy, obniża ryzyko chorób serca i działa odmładzająco na skórę. To wszystko sprawia, że coraz większa ilość ogrodników decyduje się na zakup sadzonki i uprawę tego krzewu w warunkach domowych.
Jak sadzić świdośliwy, by szybko owocowały i dobrze rosły?
Świdośliwy lubią wodę i musimy o tym pamiętać, bo nie jest to roślina dobrze znosząca suszę. Warto więc zapewnić jej dostęp do wody, najlepiej, jeśli w trakcie uprawy wykorzystamy automatyczne systemy nawodnienia, ale w przypadku niewielkiej uprawy wystarczy zwykły wąż ogrodowy. Wybierając sadzonki najlepiej skupić się na roślinach doniczkowych o dobrze rozbudowanym systemie korzeniowym. Decydując się na taki zakup, świdośliwy możemy sadzić przez cały okres wiosenno-letni.
W trakcie sadzenia ważne jest, by odpowiednio przygotować ziemię. Najlepiej wykopać dość dużej szerokości otwór, który powinien być głęboki na około 40 cm. Szerokość zależna jest od wielkości korzeni, ale jeśli mamy do czynienia z krzewem doniczkowym, wystarczy, by otwór w ziemi miał około 50-60 cm.
Pamiętajmy, aby dobrze rozdrobnić ziemię i uważnie wyciągnąć roślinę z doniczki. Warto delikatnie uszkodzić korzenie od spodu, co sprowokuje roślinę do szybszego ukorzeniania się. Po wsadzeniu sadzonki do wykopanego otworu starannie obsypujemy ją ziemią i obficie podlewamy. Nie ma sensu przesadnie ubijać ziemi wokół świdośliwy, bo zabieg ten tylko utrudni ukorzenianie się. Zdecydowanie lepiej mocno ją podlać, by ziemia jak najlepiej przylgnęła do delikatnych korzeni.