Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Czas na wiosnę, czas na oświetlenie ścieżek ogrodowych i nie tylko!

8 kwietnia 2025 Czas na wiosnę, czas na oświetlenie ścieżek ogrodowych i nie tylko!


Wiosna to czas, gdy dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Pierwsze prace ogrodowe już za nami, ale poza roślinnością musimy również sprawić, aby ta przydomowa przestrzeń była funkcjonalna, estetyczna i bezpieczna dla wszystkich jej użytkowników. Korzystamy z niej w końcu nie tylko za dnia, ale i wieczorową porą.

W ogrodzie nie obejdzie się zatem bez oświetlenia wszystkich ścieżek, stref przeznaczonych do relaksu, okolic basenu czy małej architektury ogrodowej. Jakie lampy sprawdzą się w poszczególnych miejscach? Na co zwracać uwagę podczas ich wybierania? Sprawdzamy!

Oświetlenie zewnętrzne – czym powinno się charakteryzować?

Oświetlenie zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, będzie montowane we wszystkich strefach zewnętrznych, wokół domu i ścieżek ogrodowych. To oznacza nieustanne narażenie na zmienne warunki pogodowe. Wybierane lampy muszą być zatem odporne na uszkodzenia mechaniczne, czynniki atmosferyczne, w tym promieniowanie słoneczne, niskie i wysokie temperatury, opady oraz wiatr. Poleca się stosowanie lamp o jak najwyższym parametrze IP, który informuje o odporności na wnikanie drobnych cząsteczek zanieczyszczeń, pyłów czy wody.

Im bliżej źródeł wody, np. basenu, znajdą się lampy zewnętrzne, tym bardziej muszą być odporne na zachlapania czy zalanie wodą. Dodatkowo te, które będą narażone na nacisk – np. oświetlenie montowane przy wspomnianym basenie, ale i lampy najazdowe – bezwzględnie muszą oferować maksymalną ochronę przed uszkodzeniami w wyniku najazdu, nacisku czy nadepnięcia na nie. Takie produkty znajdziemy przykładowo na stronie https://azzardo.com.pl/.

Lampy instalowane wokół ścieżek ogrodowych

Oświetlenie ścieżek ogrodowych sprawia, że możemy się po nich bezpiecznie poruszać o dowolnej porze. Poza tym ogród zyskuje na podkreśleniu jego charakteru i dekoracyjności. W tej roli dobrze radzą sobie latarenki i słupki ogrodowe, które ustawiane są w równych odstępach, tuż przy ścieżkach. Można także wykorzystać oświetlenie solarne, które nie wymaga podłączania do źródła prądu, choć trzeba mieć na uwadze, że nie będzie ono tak efektywne, jak standardowe lampy działające na prąd. Oświetlenie solarne sprawdza się lepiej jako dodatkowe, dekoracyjne.

Lampy w strefach relaksu

Oświetlenie, które ma zagościć w poszczególnych strefach relaksu, dopasujmy do ustawionych tam konstrukcji i sposobu ich wykorzystania. W altanie wystarczy jedno główne źródło światła podwieszone pod sufitem, a do tego lampki cotton balls czy girlandy świetlne, które dodadzą dekoracyjności i stworzą ciepłą atmosferę. Na ścianach domu od strony basenu można zamontować naświetlacze, które są uniwersalne i praktyczne.

O czym warto pamiętać?

Jeśli jesteśmy na etapie urządzania ogrodu, a nawet jego projektowania, przemyślmy miejsce montażu poszczególnych lamp, ich rodzaj i ilość, ponieważ nie obejdzie się bez dostosowania instalacji elektrycznej. W późniejszym czasie również będzie to możliwe, jednak znacznie kosztowniejsze i trudniejsze.

Z powyższymi wskazówkami stworzymy wyjątkową przestrzeń ogrodową!

Artykuł sponsorowany

Redakcja GreenGallery

Nasza redakcja to zespół pasjonatów budownictwa, architektury i ogrodnictwa. Tworzymy rzetelne i praktyczne treści, które pomagają w realizacji projektów budowlanych, remontowych oraz aranżacji przestrzeni zielonych. Dostarczamy porady, inspiracje i najnowsze informacje o technologiach oraz materiałach, wspierając zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Naszym celem jest tworzenie wartościowych artykułów, które ułatwią podejmowanie decyzji i pomogą w tworzeniu funkcjonalnych oraz estetycznych przestrzeni.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?