Ogród pełen pięknych, kolorowych kwiatów to marzenie wielu ludzi. Z tego powodu warto wiedzieć, jak sadzić cebulki kwiatowe, żeby cieszyć się różnobarwnymi tulipanami, hiacyntami czy begoniami. Cebulki jesienne można sadzić od połowy sierpnia do końca listopada. Najlepiej jednak nie zwlekać z tym zbyt długo – im wcześniej je zasadzimy, tym lepiej ukorzenią się przed nadejściem mrozu. Na wiosnę z kolei sadzi się te rośliny, które są bardziej wrażliwe na niskie temperatury.
Kiedy sadzić cebulki kwiatowe?
Jesienią zazwyczaj porządkujemy ogród. Grabimy liście oraz ostatni raz kosimy trawę przed zimą. Aby wiosną cieszyć się z kwitnących kwiatów, właśnie wtedy trzeba też zasadzić cebulki kwiatowe. Rośliny przeznaczone do zasadzenia jesienią charakteryzuje odporność na niskie temperatury, tak więc nie przemarzną w zimie. Jakie cebulki powinniśmy zasadzić jesienią? Są to m. in. krokusy, tulipany, irysy czy hiacynty. Wiosną natomiast należy zasadzić te kwiaty, które kwitną latem oraz jesienią. Te gatunki nie przetrwałyby ujemnych temperatur. Niektóre z cebulek kwiatowych wiosennych sadzi się najpierw w doniczkach, które trzyma się w ciepłym pomieszczeniu. Dzięki temu rośliny zakwitną szybciej i nie przemarzną. Później część można przesadzić do gruntu, a inne hodować w donicach. Kwiaty wiosenne, takie jak agapant, begonia czy dalia, można sadzić od kwietnia do maja.
Cebulki kwiatowe – o czym należy pamiętać?
Przed zakupem należy porządnie obejrzeć cebulki kwiatowe. Niektóre okazy mogą być miękkie oraz wysuszone – takich należy unikać. Zdrowe cebulki nie będą mieć plam ani przebarwień, powinny też być dość twarde. Jeśli obawiamy się szkodników, to warto zastanowić się nad posadzeniem roślin w specjalnych osłonkach, które ochronią je np. przed gryzoniami. Przyjmuje się, że na glebach luźnych cebulki kwiatowe powinny znajdować się niżej niż na tych zwięzłych. Dzięki odpowiedniemu wyborowi oraz prawidłowemu zasadzeniu cebulek, piękne kwiaty będą gościć w naszym ogrodzie od wiosny do jesieni.
Pielęgnacja cebulek kwiatowych po zasadzeniu
Aby mieć pewność, że z ziemi wyrosną wspaniałe kwiatowe okazy, należy przykładać wagę do pielęgnacji cebulek kwiatowych. Przede wszystkim, nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu – to bardzo ważne, żeby cebulki nie wyschły. Z drugiej strony zbyt duża ilość wody sprawi, że mogą zgnić. Niektóre z roślin będą rosnąć w jednym miejscu parę lat, inne trzeba wykopać na zimę. Należy dokładnie zapoznać się ze specyfiką konkretnego gatunku oraz poznać jego wymagania – nie tylko odnośnie sadzenia, lecz również rodzaju gleby, poziomu nasłonecznienia, a także dodatkowej pielęgnacji.