Bawełna bawełnie nierówna. Najpopularniejsze rodzaje pościeli bawełnianej i ich zalety

Bawełna bawełnie nierówna. Najpopularniejsze rodzaje pościeli bawełnianej i ich zalety

Na komfort naszego snu ma wpływ wiele czynników. Sporo zależy od naszego stanu zdrowia i samopoczucia, a także od tego, jak wyglądają nasze ostatnie godziny bezpośrednio przed pójściem do łóżka. To wtedy kształtuje się nastrój, który może ułatwić bądź utrudnić zasypianie, a nawet przyczynić się do nieplanowanych nocnych pobudek. Niezwykle istotne jest jednak łóżko i akcesoria, które towarzyszą nam w czasie snu. Liczy się wygodny materac, odpowiednio dobrana do naszych warunków fizycznych i upodobań poduszka, a także pościel. Poszczególne jej rodzaje różnią się użytymi do jej wykonania materiałami, strukturą i miękkością, a także specyficznymi właściwościami. Od lat w czołówce najchętniej wybieranych pościeli plasują się modele z bawełny. Z tego materiału produkuje się jednak cały szereg pościelowych tkanin. Jakie powody mogą przeważyć o wyborze konkretnego? Zapraszamy na nasz przegląd bawełnianych pościeli.

Pościel bawełniana z kory

Jedną z najczęściej używanych bawełnianych tkanin pościelowych jest kora. Na rynku dostępne są różne jej odmiany, od których w dużej mierze zależy jakość tej pościeli. Czasami spotyka się korę w 100 procentach wykonaną z bawełny, ale nie brak i takich, które dla większej elastyczności są wzbogacone syntetycznymi dodatkami. Ważne, by nie stanowiły powyżej 30% składu materiału.

Pościel z kory łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznej wypukłej, gofrowanej fakturze. Dzięki temu właściwie się nie gniecie, nie wymaga więc prasowania. Jeśli wybierzemy pościel z kory o gramaturze w okolicach 140 g/m2, zyskamy również pościel bardzo wytrzymałą. Bez względu na grubość będzie jednak dobrze przepuszczać powietrze, a w trakcie użytkowania nie powinna się kurczyć ani tracić kolorów. Jest miła w dotyku, choć na przykład dzieciom może wydawać się nieco szorstka.

Pościel satynowa

Niezwykle charakterystyczną strukturą wyróżnia się kolejna bawełniana tkanina – pościel satynowa. Wyróżnia ją śliska powierzchnia, która daje skórze wrażenie przyjemnego chłodu. Z tego powodu satynowe komplety świetnie nadają się na lato. Zamów je więc na https://www.karo.waw.pl/category/posciel-satynowa

Warto jednak pamiętać, że pościel satynowa bawełniana różni się od tej wykonanej z poliestru. Ta pierwsza, w pełni naturalna, jest nieco mniej gładka i bardziej miękka w dotyku. Pozwala także na wentylację skóry, na co przy syntetycznej satynie nie ma miejsca. Materiał jest niezwykle delikatny i lekki, ale warto zaznaczyć, że umieszczone na nim wzory i sama tkanina są dość odporne na przetarcia.

Pościel z dżerseju

Kolejną chętnie używaną dzianiną z bawełny jest dżersej, zwany czasem również z angielska jerseyem. Ten materiał posiada wiele praktycznych zalet typowych dla bawełnianych wyrobów. Oprócz tego, że jest w 100% naturalny, a więc nie podrażnia skóry, pozwala na jej dobrą wentylację.

Pościel z dżerseju cechuje się także wieloma praktycznymi zaletami. Podobnie jak kora, nie będzie się gnieść, jest więc świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie lubią tracić czasu na prasowanie. W dodatku łatwo utrzymać ją w czystości, ponieważ białą pościel z tego materiału można prać nawet w 100 stopniach Celsjusza! A po praniu wróci do pierwotnego kształtu. Jest trwałym rozwiązaniem, odpornym na ścieranie. W dodatku można ją naciągać, co poprawia komfort snu. To świetny wybór w przypadku, w którym nasza skóra nie lubi kontaktu z pofałdowanymi powierzchniami – w przeciwieństwie do kory pościel z dżerseju jest bowiem idealnie gładka.

Pościel flanelowa

O ile wspomniana wyżej pościel z bawełnianej satyny idealnie nadaje się na lato, o tyle wykonana z bawełny flanela to świetne rozwiązanie na zimę. Wykonana z niej pościel bardzo dobrze ogrzewa ciało, izolując je od otoczenia. W dodatku jest to materiał miękki, miły w dotyku – wszystko to dzięki tak zwanej pokrywie runowej, która powstaje w procesie drapania materiału.

Flanelowa pościel wykonana w 100% z bawełny, mimo swojej grubości, pozwoli na skuteczną wentylację ciała. Przy tym materiale trzeba jednak uważać z praniem. Jeśli postawimy na temperaturę powyżej 40 stopni, flanela może stracić wiele ze swych właściwości. Komplety z tego materiału mogą również z czasem wyblaknąć.

Udostępnij