GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

ABC kompostowania

ABC kompostowania

Jak prowadzić ekologiczny dom? Można stawiać na energooszczędne rozwiązania oraz sięgać po te środki czystości, dzięki którym unikniemy otaczania się chemią i sztucznymi dodatkami. Można też postawić na kompostownik, dzięki któremu produkowane w naszym domu śmieci zmienią się w kompost – naturalny nawóz, który będziemy mogli wykorzystać z swym ogródku. Jak założyć kompostownik? Jakie odpady mogą trafiać do takiego miejsca?

Co wrzucać do kompostownika?

Kompostownik, który pojawi się w naszym ogrodzie, możemy wykonać samodzielnie, choć w wielu sklepach możemy kupić gotowe pojemniki na te odpady, które mają się przemienić w naturalny nawóz. Ważne, by wrzucać do niego tylko te odpady, które faktycznie przemienią się w kompost. Jakie to odpady? Praktycznie odpady roślinne, resztki warzyw i owoców, odchody zwierząt gospodarskich i domowych, a nawet resztki wełny. Należy jednak pamiętać, że skórki z cytryny mogą obniżać aktywność mikroorganizmów w glebie, zatem ich do kompostownika wrzucać nie należy. Do kompostowania nie nadaje się też mięso ani kości, należy też unikać wyrzucania do kompostownika tych owoców czy warzyw, na których widoczne są ślady choroby.

Z jakich metod kompostowania można skorzystać?

W naszych ogrodach często pojawiają się kompostowniki drewniane- spore, pozbawione dna pojemniki, które można wykonać samodzielnie. Coraz większą popularnością cieszą się też termokompostowniki plastikowe, które można bez problemów zakupić w sklepach ogrodniczych. Taki zamknięty kompostownik ma sporo zalet, m. in. w jego wnętrzu panuje większa wilgotność i wyższa temperatura, co w znacznym stopniu przyspiesza proces kompostowania.

metcon.com.pl

Udostępnij