Może się wydawać, że pralka i zmywarka, to całkowicie odmienne urządzenia. I tak jest, z jednym wyjątkiem – oba te urządzenia potrzebują do działania prądu i wody, podczas gdy inne sprzęty w naszym domu korzystają tylko z jednego medium (zazwyczaj prądu).
Zasady użytkowania
Poza tym podobieństwem łączy je jeszcze coś – aby działały jak najdłużej, należy pamiętać o kilku zasadach, przy czym jedna z nich jest wspólna – zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją. Oznacza to parę rzeczy, o których zdajemy się nie pamiętać podczas użytkowania. Na przykład często lekceważymy to, by dostosować program pracy do wkładu urządzenia. Wszystko jedno, czy mamy do czynienia z pralką, czy ze zmywarką, zdarza nam się zawsze włączać ten sam program, mimo różnic we wkładzie (czy to naczyniach czy ubraniach). A przecież inaczej pierze się mocno zabrudzone t-shirty a inaczej delikatne koronkowe bluzeczki. Inaczej myje się tłuste garnki, a inaczej szklane kieliszki. A ma to wpływ nie tylko na wkład, ale i na samo urządzenie.
Bezpieczne środki czystości
Warto też wiedzieć, że najlepiej sprawdzą się te środki czystości, do których urządzenie było zaprojektowane. A więc w przypadku zmywarek nie magiczne żelowe torebki, płyny czy kulki, a po prostu tradycyjne tabletki do zmywarki. Niestety, w dzisiejszych czasach producenci środków czystości prześcigają się w nowinkach mających przykuć uwagę konsumenta. Nie zawsze są one rzeczywiście dobre dla naszych zmywarek czy pralek. A kosztuje to żywotność naszego sprzętu! Lepiej więc tego unikać.
Uważaj aby nie przeładować pralki
A w kwestii osobnych zastrzeżeń – korzystając z pralki ważne jest, by nie przeładowywać bębna, bo jego mocowania mogą się poluzować a mechanizm wypaczyć, zaś silnik zwyczajnie przegrzać. Dlatego nie warto też robić jednego prania za drugim.
Jak prawidłowo ułożyć naczynia w zmywarce?
Jeśli zaś chodzi o zmywarkę, pamiętajmy by zawsze, bezwzględnie usuwać resztki jedzenia z naczyń, wstawianych do mycia. W ten sposób oszczędzimy pracy pompie oraz unikniemy zapchania odpływu, a w efekcie zepsucia się zmywarki.
Zmywarka znajduje się już w prawie każdym domu. Niestety wiele gospodyń domowych nie jest do końca zadowolona z jej działania i nadal musi domywać wiele naczyń po wyjęciu ich z urządzenia. Układając brudne naczynia w zmywarce według sprawdzonego schematu, maksymalnie wykorzystasz przestrzeń, Twoje naczynia będą idealnie czyste i nie ulegną zniszczeniu.
Co położyć na górnej półce?
Tutaj warto umieścić najmniejsze i najbardziej delikatne naczynia takie jak kieliszki, filiżanki, kubki. Trzymaj się przy tym zasady – najbardziej zabrudzone w środku kosza, mniej brudne po bokach. Również na górze, płasko i jak najbardziej stabilnie poukładaj akcesoria kuchenne- noże, łopatki, trzepaczki itp. Połóż je w taki sposób, aby nie przemieściły się pod wpływem silnego strumienia wody. Jeśli chcesz umyć w zmywarce coś plastikowego, również umieść to na górnej półce- na dolnej mogłoby się odkształcić.
Co ułożyć na dolnej półce?
Na dole zmywarki umieść większe naczynia. Zacznij od garnków i patelni. Połóż je maksymalnie z tyłu kosza, najlepiej do góry dnem lub ukośnie. Uważaj, by rączki rondli lub patelni nie blokowały spryskiwacza. Tuż obok, również w tylnej części zmywarki, układaj duże talerze, miski, wazy do zupy i salaterki. Zwróć uwagę na to, żeby naczynia nie zachodziły na siebie- dzięki temu lepiej się umyją i nie ulegną uszkodzeniu. Z kolei w przednia część dolnego kosza to idealne miejsce dla mniejszych talerzy i miseczek oraz sztućców.
Wiele osób twierdzi, że zmywarka nigdy nie domywa dokładnie widelców i łyżek. Jest prosty sposób na rozwiązanie tego problemu. Układaj sztućce naprzemiennie- jeden trzonkiem w górę, drugi trzonkiem w dół. Dzięki temu woda będzie mogła swobodnie pomiędzy nimi przepływać i będą perfekcyjnie wyczyszczone.
Dokładne ułożenie naczyń w zmywarce zajmie Ci co prawda chwilę dłużej, ale za to efekty będą olśniewające- idealnie czyste naczynia, bez śladów zaschniętych resztek i bez ryzyka uszkodzenia nawet delikatnych naczyń. Spróbuj- po kilku dniach wejdzie Ci to w nawyk i będziesz w ten sposób układać naczynia bez wysiłku.
Warto pamiętać, że największą oszczędność generujemy, gdy wcale nie musimy kupować nowego sprzętu, a to najlepiej zrobić dbając o stary.