GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Trawy ozdobne – wyjątkowe rośliny do każdego ogrodu

Trawy ozdobne – wyjątkowe rośliny do każdego ogrodu

Trawy ozdobne to przykład roślin, które nie przysparzają problemów w uprawie i wymagają raczej mało uwagi czy zabiegów pielęgnacyjnych. Gdzie najlepiej je ulokować? Jakie są najpowszechniejsze odmiany?

Trawy ozdobne – co je wyróżnia?

Trawy ozdobne są powszechnie wykorzystywane zarówno w przydomowych ogrodach jak i na działkach czy w przestrzeni publicznej. Z czego to wynika? Źródłem tej popularności są małe wymagania dotyczące uprawy oraz imponujący widok. Mnogość dostępnych gatunków pozwoli wybrać taki wariant, które najlepiej będzie korespondował z dotychczasowym wyglądem ogrodu. 

Jedno jest pewne – z uwagi na różnorodność będą świetnie komponować się zarówno wśród, drzew, krzewów czy bylin. Z powodzeniem sprawdzą się w roli trawiastych ogrodów jak i rabat. Rozległe łany takich traw pomogą uzyskać efekt optycznego powiększenia powierzchni.

Trawy ozdobne – skąd pochodzą i jak wyglądają?

Ponad 11 tysięcy gatunków traw ozdobnych brzmi imponująco. Te odmiany można spotkać niemal na wszystkich kontynentach. Wysokie i niskie, kolorowe i soczyście zielone – dywersyfikacja gatunków powoduje, że z powodzeniem można sięgnąć taki rodzaj, który nie tylko szybko zaadaptuje się do nowych warunków, ale i skutecznie ożywi dotychczasową aranżację. 

Popularne jak i te mniej powszechne gatunki można znaleźć na https://cebule-kwiatowe.pl/trawa-ozdobna/ wraz z dokładnymi instrukcjami sadzenia i pielęgnacji. Dzięki właściwej pielęgnacji i odpowiedniemu przechowywaniu możesz mieć pewność, że przyjmą się w wyznaczonej ku temu przestrzeni!

Jak wybrać stanowisko dla nasion i kłączy traw ozdobnych?

W zdecydowanej większości przypadków najlepszym miejscem będą tereny mocno nasłonecznione. Występują jednak i takie gatunki, dla których wystarczający będzie zacieniony obszar. Przykład stanowi tutaj choćby kłosówka miękka, kostrzewa czy mozga. Gleba powinna być żyzna, choć w przypadku tych gatunków, które naturalnie występują na pustkowiach, gdzie dominuje piach – tutaj uboższe podłoże będzie jak najbardziej wystarczająca.

Właściwy wybór podłoża dla trawy ozdobnej to podstawa

Zasadniczo dobór odpowiedniego gatunku do warunków, które panują w miejscu, które docelowo ma porastać trawa ozdobna jest kluczowy. W efekcie roślina będzie miała zapewnione optymalne warunki do rozwoju i przez kilka następnych lat będzie spełniać ozdobnę funkcję.

Dobór odpowiedniego gatunku do warunków panujących w ogrodzie to pierwszy i najważniejszy krok do sukcesu – na optymalnym stanowisku trawy ozdobne rosną bez problemów i rzadko są nękane przez choroby.

Kiedy zająć się posadzeniem trawy?

Do posadzenia trawy najlepiej przystąpić po zakończeniu przymrozków, czyli w kwietniu, gdy pogoda jest już w miarę ustabilizowana. Punktem wyjściowym powinno być odpowiednie przygotowanie podłoża. Wyraża się to w przekopaniu ziemi – dzięki temu stanie się napowietrzona i bez zbitych grudek ziemi. Wystarczające będzie przekopanie ziemi wyłącznie do tej głębokości, do której dosięga narzędzie. Nie ma konieczności do przeprowadzania tego procesu głębiej – kłącza traw i tak nie dotrą aż tak głęboko.

Przy okazji wykonywania tych prac – praktycznym rozwiązaniem może się okazać montaż instalacji nawadniającej.

Gdzie sadzimy trawy ozdobne?

Przed laty ozdobne trawy pełniły raczej drugoplanową rolę – obecnie ta tendencja zdecydowanie się zmienia. Coraz powszechniej stosuje się je jako główną ozdobę ogrodu, która będzie cieszyć oko przez długi czas i ma niewielkie wymaganie dotyczące pielęgnacji. 

Z powodzeniem można je umieścić w ogrodzie punktowo, np. przy oczkach wodnych, na skalniakach jak i w postaci szerokich łanów pokrywających zarówno całą powierzchnię podwórza, jak i parku miejskiego. 

Jak pielęgnować trawy ozdobne?

Po wyborze odpowiedniego miejsca trawy nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wyjątek stanowi konieczność podlewania w przypadku długotrwałej suszy. Co więcej – dość rzadko ulegają atakom szkodników. Opcjonalnie – wiosną można sięgnąć po kompost lub nawóz mineralny. W przypadku gdy wzrost roślin następuje prawidłowo – nie ma wtedy konieczności korzystania z takich produktów.

Popularne odmiany traw ozdobnych

W rodzimych ogrodach, na działkach czy w przestrzeni publicznej można najczęściej zetknąć się z takimi odmianami jak:

  • kostrzewa popielata – to przykład niskiej trawy, która formuje się w ciekawe kępy. Ciekawy, blado-zielony odcień również przykuwa wzrok.
  • rozplenica – w tym przypadku na uwagę zasługuje unikatowy kształt kęp, które budzą skojarzenia z tryskającą wodą fontanną. Rozplenica japońska z pewnością znajdzie godne miejsce w niejednym ogrodzie!
  • miskant chiński – wyróżnia się długimi, cienkimi liśćmi w zielono-żółtym kolorze.

Jak widać – małe wymagania dotyczące uprawy ozdobnych traw z jednoczesnym bogactwem różnorodnych gatunków sprawiają, że inwestycja w trawy ozdobne będzie opłacalnym krokiem!

Udostępnij