Warsztat majsterkowicza należy zaaranżować w taki sposób, by zapewnić sobie swobodę pracy, mieć pod ręką wszystkie potrzebne narzędzia, a także zapewnić sobie precyzję pracy, chociażby dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Dziś podpowiemy na co należy zwrócić uwagę planując i projektując przestrzeń roboczą.
Lokalizacja ma znaczenie
Przede wszystkim należy zacząć od tego, gdzie znajduje się Twój warsztat, wszak może być w garażu, piwnicy a także części domu. W zależności od lokalizacji trzeba pamiętać o ważnych kwestiach. Otóż warsztat w garażu musi być bardzo ergonomiczny, a zarazem ekonomiczny. To znaczy nie powinien zajmować bardzo dużo miejsca, zwłaszcza jeśli garażujesz tam samochód. Oczywiście warto by obie przestrzenie nie były połączone, zwłaszcza gdy wykonujesz prace majsterkowicza, w przypadku których unosi się wiele pyłu, a także trocin i odpadów drewnianych, czy wreszcie opiłków metali. Świetnie sprawdzi się blat wiszący. Dobrym wyborem będą półki i haki ścienne, które pozwolą maksymalnie wykorzystać przestrzeń roboczą. W przypadku warsztatu usytuowanego w piwnicy musisz zadbać o odpowiednią wentylację, a także drzwi zabezpieczone np. kłódką aby nie dostał się do warsztatu nikt postronny. Najmniej polecane jest tworzenie warsztatu w domu, bo wtedy musi być to osobne pomieszczenie, a dodatkowo warto korzystać z folii malarskiej, aby ograniczyć zanieczyszczenia. Nie obędzie się jednak bez przenoszenia brudu do mieszkalnej części domu.
O czym trzeba pamiętać projektując przestrzeń roboczą?
Jest kilka ważny aspektów, na które należy zwrócić szczególną uwagę aranżując przestrzeń roboczą w warsztacie. Mianowicie dostęp do gniazdek elektrycznych musi być łatwy i bezpieczny. Aby ograniczyć zagracenie i zachować jak najwięcej wolnej przestrzeni zamiast klasycznych półek można zastosować panele magnetyczne, na których mogą zawisnąć młotki i wszelkie metalowe narzędzia. Oświetlenie powinno być mocne i pewne. Nie powinny tworzyć się cienie, zatem poza głównym, należy zdecydować się także na warsztatowe, czy to czołowe czy nablatowe, które ułatwi wykonywanie precyzyjnych prac.
Wybierz stół roboczy lub stwórz go samodzielnie
Bez wątpienia najważniejszym elementem każdego warsztatu jest stół lub blat roboczy. Może być metalowy czy też drewniany albo wykonany z kompozytu. Na pewno przydadzą się w nim dodatkowe szuflady, czy półki. Stąd należy zastanowić się czy nie uda się wykonać go samodzielnie. Stelaż takiego stołu powinien być metalowy, natomiast blat może być wykonany z drewna. Konieczna jest tu nie tylko umiejętność spawania i skręcania poszczególnych elementów, ale również duża wyobraźnia i konkretne umiejętności tworzenia projektów, wszak wszystko musi zostać dokładnie odmierzone, powierzchnia blatu oszlifowana, a krawędzie wyrównane. Na stole warsztatowym może zostać umieszczona nadstawka na podręczne narzędzia, takie jak choćby kleje do domu i warsztatu.
Zawieś półki i wypełnij je narzędziami według zasad ergonomii i bezpieczeństwa
Na pewno w przestrzeni roboczej powinny znaleźć się także półki wiszące. Można wypełnić je narzędziami, choć trzeba pamiętać, by najlepiej te ostre zabezpieczyć w pudełkach bądź znaleźć dla nich miejsce obok, a nie nad blatem roboczym. Wszelkiego rodzaju urządzenia muszą zmieścić się na półkach, zatem należy dobrze wymierzyć szerokość, wysokość, ale istotne znaczenie ma także parametr głębokości. Dzięki temu na półce będzie można zmieścić wiertarkę czy też inne elektronarzędzie. Półki mogą być wykonane z drewna, materiału drewnopodobnego, ale też metalu. Te ostatnie na pewno wytrzymają duże obciążenia. Warto postawić też na półki, których stelaże wykonane są z metalu, natomiast korpus i fronty z drewna, te elementy można łączyć przy użyciu wkrętów. Do wielu prac sprawdzą się profesjonalne kleje, a dla nich może znaleźć się miejsce nie tylko na półce, ale również w szufladzie biurka czy stołu warsztatowego. Różnego rodzaju produkty, dopasowane do różnych materiałów znajdziesz w sklepie Ataszek, który Ci polecamy.
Zaaranżowanie warsztatu wymaga doboru odpowiedniego oświetlenia LED. Tutaj sprawdzi się przede wszystkim neutralne, ewentualnie zimne, takie które sprzyja skupieniu i koncentracji na wykonywanej pracy.