Karnisze sufitowe i ścienne łączą funkcję użytkową – w końcu to na nich najwygodniej jest zawiesić firany oraz zasłony – z zadaniami estetycznymi. Nie stanowią wyłącznie miejsca, na którym powiesić można to, co przyciągnąć ma spojrzenia. Coraz częściej wykończone są oryginalnymi końcówkami, zyskują nowe kolory i kształty, uzupełniane bywają listwami ledowymi… Jeśli nie gustujemy w widocznych karniszach, możemy je także ukryć. Niezależnie od tego, jak zaaranżowana zostanie całość, karnisz trzeba najpierw wybrać, a naprawdę jest w czym… Nowoczesne, klasyczne, bogato zdobione… A przede wszystkim ścienne lub sufitowe. Które będą najlepsze?
1. Rodzaje karniszy – karnisz sufitowy czy ścienny?
2. Wady i zalety karniszy i szyn sufitowych
3. Jak dobrać karnisze do pomieszczenia?
4. Na co zwrócić uwagę, kupując karnisze sufitowe?
Warto dodać, że karnisz sufitowy lub ścienny możemy kupić w wariancie gotowym lub zmontować go samodzielnie, korzystając z elementów dostępnych w marketach budowlanych: profili, wsporników, łączników, końcówek, drążków oraz dopasowanych elementów montażowych.
Rodzaje karniszy – karnisz sufitowy czy ścienny?
Zarówno karnisze sufitowe, jak i karnisze ścienne mają swoje zalety, aby jednak wykorzystać ten potencjał w pełni, uwagę trzeba zwrócić na kilka czynników. Jakich?
Po pierwsze, metraż i układ pomieszczenia. Karnisze sufitowe nie przytłaczają wizualnie wnętrz, są zatem idealnym wyborem do pokoi niezbyt wysokich i mniejszych, w których dodatkowo okno zajmuje większą część ściany. Jeśli okna są wysokie i sięgają pod sufit, właściwie nie ma innego wyboru niż karnisz sufitowy. Na ścienny zwyczajnie nie ma już miejsca. Karnisze ścienne przydadzą się natomiast w bardzo dużych wnętrzach, które stają się dzięki temu cieplejsze i bardziej proporcjonalne. Także gdy pokój ma kształt wydłużonego prostokąta, a okno znajduje się na jego końcu, wybierzmy karnisz ścienny: przybliży on ścianę optycznie i sprawi, że pomieszczenie zyska bardziej zrównoważone kształty.
Po drugie, bardzo ważna jest głębokość wnęki okiennej, parapetu oraz kaloryfera. Jeśli wnęka jest płytka, a grzejnik i parapet mocno wysunięte, wsporniki w karniszach ściennych mogą nie pozwolić na umocowanie ich w taki sposób, by zasłony mogły swobodnie wisieć i zachować pełną funkcjonalność. Szyny sufitowe będą wówczas lepsze, bo można je przesunąć do środka pokoju, pozostawiając firanom i zasłonom więcej swobody. Jeśli zaś wnęka ma optymalne rozmiary, wybór jest w zasadzie dowolny.
Po trzecie, istotną kwestią jest także to, jakie zasłony zawiesić planujemy. W przypadku ciężkich tkanin, atłasu czy mocnych stor najlepsze będą karnisze ścienne. Wariant sufitowy jest raczej domeną lekkich i średnich materiałów oraz zwiewnych firanek.
Dodatkowo warto zastanowić się, na ile karnisze chcemy eksponować. Jeśli pragniemy uczynić z nich ważny element dekoracyjny, który docelowo uzupełniony ma zostać też światełkami lub innymi ozdobami, lepiej wybrać wariant ścienny. Karnisze sufitowe z kolei łatwiej jest całkowicie ukryć.
Wady i zalety karniszy i szyn sufitowych
Jak wspomniano już wcześniej, karnisze i szyny sufitowe mają swoje wady oraz zalety. Czym się kierować, rozważając obie opcje?
Szyny sufitowe można łączyć w długie ciągi, co sprawia, że są najlepszym wyborem do dużych przestrzeni, także tych nowoczesnych, w których nie oddziela się salonu od jadalni i kuchni. Poddają się także zestawianiu pod kątem prostym, stanowią zatem właściwie jedyny wybór do dekoracji okien narożnych. Szyny sufitowe łatwo też zakryć fragmentem podwieszanego sufitu, pomalować na kolor tła lub okleić. Jakie są zatem wady tak doskonałego rozwiązania? Przede wszystkim nie radzą sobie z ciężkimi materiałami. Niektórzy uważają, że są również zbyt neutralne, co eliminuje je z wykorzystania w aranżacjach potrzebujących mocnego akcentu. Ten ostatni punkt to tylko część prawdy, gdyż szyny sufitowe można uwzględnić także we wnętrzach klasycznych i rustykalnych.
Karnisze ścienne z kolei łatwo dopasowują się do różnych pomieszczeń, są dekoracyjne (mniej lub bardziej) i bardzo uniwersalne w zastosowaniu. Odpowiednio zaaranżowane modyfikują proporcje wnętrza, wyrównując je, obniżając lub skracając w którąś ze stron. Minusem jest fakt, że zasłony zawieszone na karniszu ściennym rozsuwają się wyłącznie w linii prostej, wszelkie załamania są więc niemożliwe.
Jak dobrać karnisze do pomieszczenia?
Karnisze zawsze dobierać należy do konkretnego pomieszczenia, mając na uwadze przede wszystkim dostępną przestrzeń oraz jej proporcje. Przyjmuje się, że komfortowe rozsunięcie zasłon wymaga około 30 cm miejsca z obu stron, dlatego też kupując karnisz, weźmy ten, który od ramy okiennej jest szerszy o 60 cm. Pod uwagę warto wziąć też:
- styl panujący w mieszkaniu,
- wielkość okien,
- rozmieszczenie okien,
- zaplanowane zasłony.
Na co zwrócić uwagę kupując karnisze sufitowe?
Wybierając karnisze sufitowe, zwróćmy uwagę na kwestię techniczną, jaką jest ilość torów. Jeśli chcemy, aby firany i zasłony funkcjonowały osobno, potrzebne będą dwa. Spore znaczenie ma również zastosowany materiał. W sklepach dostępne są szyny sufitowe aluminiowe, uznawane za lżejsze i trwalsze, lub z PCV, szczególnie odporne na zarysowania.