Ościeżnica jest ostatnią rzeczą, na którą ktokolwiek zwraca uwagę po zakończonym remoncie. Tymczasem ościeżnica, chociaż niemal niewidoczna, jest kluczowym elementem wyposażenia wnętrz, ponieważ to do niej przymocowane są zawiasy drzwi. Zazwyczaj kupujemy ją oddzielnie, ale w tym poradniku dowiemy się, kiedy i dlaczego zdecydować się na komplet, czyli drzwi wewnętrzne z ościeżnicą.
Harmonia stylu i oszczędność czasu
W idealnym świecie wybór drzwi do salonu lub jadalni to kwestia wieczoru spędzonego z katalogiem trendów wnętrzarskich. W rzeczywistości to długie dni pełne dyskusji ze współmałżonkiem, mierzenia, rozważania i przeczesywania zakamarków internetu w poszukiwaniu „wymarzonego modelu”.
Zapewne nie chcemy przechodzić przez ten czasochłonny proces raz jeszcze podczas wyboru ościeżnicy, która powinna być stylistycznie dopasowana do skrzydła drzwiowego. Dlatego warto nastawić się na to, aby od razu wybrać drzwi wewnętrzne z ościeżnicą. Przykładowo, wybierając drzwi w stylu klasycznym, otrzymujemy w komplecie ościeżnicę, która jest spójna estetycznie i tworzy harmonijną całość. Dzięki temu zajmiemy się dwoma kluczowymi elementami wyposażenia mieszkania w trakcie jednych zakupów.
Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą, której nie widać
W wielu wnętrzach ościeżnica jest zauważalnym elementem wyposażenia wnętrza, ponieważ wyglądem odróżnia się od ściany, do której przylega. Najczęściej jest wykonana z metalu, drewna lub PCV. Dla jednych dekoratorów jest to estetyczny walor, inni szukają sposobu, aby ościeżnicę zamaskować.
Dlatego coraz większą popularność w nowocześnie urządzonych pomieszczeniach zyskuje ościeżnica ukryta w ścianie. W takim rozwiązaniu powierzchnia drzwi stanowi z powierzchnią ściany jedną płaszczyznę. W pierwszym wrażeniu może nam się wydawać, że drzwi są przedłużeniem ściany działowej. Dzięki temu wnętrze zyskuje oryginalny, nowoczesny charakter, co przypadnie do gustu miłośnikom minimalistycznego designu.
Kiedy zdecydować się na drzwi z ościeżnicą ukrytą?
Zadanie ukrycia ościeżnicy jest czasochłonne i wymaga odpowiedniego przygotowania ściany. Powinniśmy się decydować na to rozwiązanie albo wtedy, gdy robimy generalny remont, albo gdy dopiero budujemy dom i tzw. dyskretne drzwi zaplanujemy jeszcze na etapie projektu. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, najlepszym zakupem są drzwi wewnętrzne z ościeżnicą (komplet), gdyż są one wygodniejsze w montażu.
Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą – wymiary niestandardowe
Drzwi o szerokości 80 cm są rynkowym standardem. Wysokość najpopularniejszych modeli drzwi wewnętrznych oscyluje w przedziale 200-210 cm.
Drzwi i ościeżnicę o wyżej określonych wymiarach można dostać u producenta „od ręki”. Kiedy jednak mamy do czynienia z niestandardowymi rozwiązaniami architektonicznymi, np. wyjątkowo szerokim prześwitem (w starych kamienicach), wówczas zlecamy wykonanie drzwi na wymiar. W takiej sytuacji warto poprosić o przygotowanie ościeżnicy o wymiarach zgodnych z powstającymi drzwiami. Komplet będzie sprawiał stabilne wrażenie i prezentował się jako stylistycznie spójny – mimo ponadprzeciętnych rozmiarów.