GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

W jakich wnętrzach sprawdzą się drewniane podłogi?

W jakich wnętrzach sprawdzą się drewniane podłogi?

Spośród wszystkich materiałów budowlanych wykorzystywanych przy budowie i wykańczaniu domów i mieszkań drewno ma najwięcej zastosowań. Od elewacji zewnętrznych i wewnętrznych, na ścianach i podłogach, aż po meble, można znaleźć je wszędzie, jednak nigdzie nie jest tak powszechne, jak wśród pokryć podłogi. Jeśli nie wierzysz, przekonaj się sam na debowymlyn.pl/podlogi.

Jakie alternatywy?

Owszem, niektórzy ludzie lubią kafelki lub kamień, jednak w większości wnętrz w domu sprawdzi się jedynie drewno. Czy to w postaci paneli, czy parkietu, pojawia się ono praktycznie w każdym salonie i sypialni. Bo jeśli nie drewno, to co? Wykładzina? Łatwo brudząca się i trudna w konserwacji wykładzina często jest siedliskiem roztoczy i innych drobnoustrojów, których nikt nie chciałby mieć u siebie w domu. Może i bardziej przypomina dywan, jednak na podłodze drewnianej można położyć faktyczny dywan, który jest od wykładziny miększy, ładniejszy i łatwiejszy w czyszczeniu.

Konserwacja drewnianego parkietu

Drewniany parkiet wystarczy odpowiednio zakonserwować w trakcie układania go. Służą do tego specjalne lakiery i oleje, które mają różne właściwości – jedne nadają połysk, inne barwią, a jeszcze inne dodatkowo chronią przed zalaniem lub zarysowaniem. Znaczy – nie chronią, ale sprawiają, że ciecz lub uszkodzenia mechaniczne nie dotykają drewna, a lakier, czyli warstwę ochronną, dzięki czemu parkiet sam w sobie nadal pozostaje nietknięty. W związku z tym decydując się na drewnianą podłogę, nie musimy się obawiać, że po kilku miesiącach lub latach będzie zniszczona i trzeba ją będzie wymieniać. Czasem wystarczy cyklinowanie i nałożenie nowej warstwy lakieru.

Ważna jest kolorystyka

Drewniane parkiety występują we wszystkich kolorach. Samo drewno przybiera najróżniejsze barwy, od jasnobeżowych, przez wszelkie odcienie brązu, aż po głębokie czarne i bordowe barwy gatunków egzotycznych. Drewno krajowe, takie jak brzoza, sosna czy dąb ma klasyczne odcienie brązu, mniej lub bardziej wysycone, natomiast drewno egzotyczne może być naturalnie nawet czerwone, białe albo czarne. Do tego dochodzą barwienia i kolorowe lakiery, dzięki którym możemy mieć podłogę w zupełnie dowolnym kolorze i odcieniu. Warto wziąć pod uwagę, że drewniana podłoga może zmieniać kolor pod wpływem światła – będzie to najlepiej widoczne na drewnianym tarasie, gdzie światło nie jest niczym tłumione, jednak nawet w słonecznym salonie po kilku latach będzie można dostrzec efekty działania słońca.

Chyba każdy wie, że drewniany parkiet w salonie to klasyka. Nie musi być nudny – już choćby ułożenie go w jodełkę nada wnętrzu pewnej dynamiki. Jednak kto by przypuścił, że również w kuchni albo w łazience? Dzięki odpowiednim zabezpieczeniem spokojnie można tak zaimpregnować drewno, by wytrzymywało dużo wilgoci. Zresztą to sprzątanie – kiedy coś się wyleje, należy to szybko wytrzeć mopem lub ścierką, a żadna plama nie zostanie na podłodze. I choć w łazience może to być nieco uciążliwe, bo mycie podłogi po każdej kąpieli potrafi być męczące, to jednak drewniana podłoga sprawia, że pomieszczenie jest cieplejsze i bardziej przytulne, sprawia wrażenie bardziej domowego i przyjaznego.

Udostępnij