Wielu osobom wydaje się, że okres jesienny nie wymaga od nich niczego więcej oprócz samego grabienia liści, niestety nie jest to do końca prawdą, bowiem ogród wymaga odpowiedniej pielęgnacji w okresie jesiennym! Bardzo istotne jest, aby pamiętać o jesiennym nawożeniu roślin, stosując do tego specjalne nawozy organiczne a także wapnowanie. W poniższym artykule znajdziesz cenne informacje na temat odpowiedniego nawożenia roślin jesienią!
Nawóz jesienny- kompot i obornik
Przede wszystkim należy zadbać, i zanim nadejdzie mroźna zima podsypać nawozy organiczne, pamiętaj, że wszystkie oborniki oraz nawóz do trawy stosuje się raz na kilka lat! Późną jesienią zaleca się również wapnowanie, wśród najczęściej stosowanych nawozów można wymienić między innymi:
- kompost- powstaje z wszelkich ogrodowych odpadków takich jak: skoszona trawa, chwasty a także ścięte pędy, powinieneś wiedzieć, że jest to bogate źródło składników odżywczych, szczególnie dla roślin z tworzywem, z którego później powstaje próchnica. Tego rodzaju nawóz do trawy stosowany jest najczęściej pod rośliny w różnych porach roku, używany jesienią służy doskonale roślinom, bowiem pełni rolę warstwy chroniącej przed mrozem! Kompost może być także przekopywany wraz z ziemią przed wysianiem nasion
- obornik- jest to doskonałe a przede wszystkim naturalne źródło minerałów, wyposaża także glebę w bardzo cenną próchnicę, która zdecydowanie poprawia stan gleby. Czy wiesz, że świeży obornik można rozłożyć na pustej grządce tylko jesienią? Jest to bardzo istotne, bowiem nie zaleca się bezpośredniego kontaktu z roślinami. Warto podkreślić, iż nawóz tego rodzaju musi być przekopany lub zaorany, gdyż poprzez takie zastosowanie pozostawia glebę w odpowiednim stanie na zimę. Obornik bydlęcy stosuje się często pod drzewka owocowe lub inne krzewy kwitnące, najlepiej robić to wczesną wiosną lub jesienią, natomiast obornik koński najczęściej wykorzystuje się, aby rozluźnić ciężką glebę.
Nawóz do trawy- ptasi oraz zielony
W ostatnim czasie nawóz ptasi jest bardzo popularny i najchętniej wybierany przez ogrodników, przede wszystkim ze względu na fakt, iż jest on bogaty w potas oraz fosfor. Niestety warto mieć na uwadze, iż tego rodzaju nawóz do trawy jest również dość bogaty w azot, co może szkodzić roślinom! Powinieneś wiedzieć, że nawóz ptasi należy przekopywać już nieco wcześniej, bowiem na kilka miesięcy przed posadzeniem poszczególnych roślin, najlepszym czasem, aby to zrobić jest jesień! W przypadku nawozu zielonego uzyskasz go wysiewając w swoim ogrodzie rośliny, które potrafią szybko utworzyć zieloną masę. Po ich wyrośnięciu należy przekopać je z podłożem, rośliny, które stosuje się do tego celu to między innymi: bób, łubin oraz gorczyca i żyto. W okresie jesiennym zaleca się, aby przekopać rośliny wysiane na nawóz zielony latem.
Wapnowanie – co warto wiedzieć?
Warto zaznaczyć, iż wapnowanie powinno się przeprowadzać jesienią, nie zaleca się aby łączyć ten zabieg z innym nawożeniem! Wapno stosuje się szczególnie w sytuacji, gdy gleba po przeprowadzonych badaniach okazuje się być zbyt kwaśna dla roślin, które pragniesz uprawiać w swoim ogrodzie. Wyjątek stanowią wrzosy, azalie oraz różaneczniki, w przypadku których kwaśniej już gleby nie powinno się odkwaszać, natomiast inne gatunki należy zwapnować. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, bowiem dzięki niemu rośliny znacznie lepiej przyswajają potas i fosfor! Powinieneś wiedzieć, że podłoże, które uznawane jest za lekko kwaśne to takie którego pH wynosi 5,5, wapnowanie powinno być przeprowadzone w zależności od potrzeby danej rośliny. W obecnym czasie na rynku dostępne są specjalne preparaty do wapnowania gleby, aby je poprawnie użyć, należy rozsypać je na całej powierzchni we wskazanych dawkach. Pamiętaj, iż po rozsypaniu nawozu do trawy glebę powinno się przekopać!