Istnieje wiele stylów urządzania ogrodu, ale jednym z najciekawszych jest styl retro, który może być również nazywany stylem vintage. Cechuje się on przede wszystkim wykorzystywaniem dużej ilości ozdób i wyposażenia wyglądem przypominających dawne czasy. Podobnie dopasowuje się rośliny w tego typu ogrodzie. Muszą współgrać z ogólnym wystrojem, dlatego najczęściej dobierane są wedle dawnych zwyczajów. Bardzo często możemy spotkać tego typu ogrody, które są bogato porośnięte różnej maści pnączami i przyozdobione dużą ilością kwiatów.
Ogród w stylu vintage
Jednak ogród w stylu vintage to przede wszystkim meble i dodatki. Bardzo popularne są tradycyjne ławy i stoły, przywodzące na myśl dawne czasy. Często spotyka się również bogato zdobione krzesła wykonane albo z naturalnego drewna, albo metalowe i postarzane. Postarzanie różnych elementów jest bardzo popularnym działaniem w tym stylu urządzania, o czym przekonamy się nieco później. Teraz przejdziemy dodatkowych instalacji, które możemy spotkać w tego typu ogrodach.
Jednymi z nich są starodawne altanki z bogatymi zdobieniami, w których projektuje się miejsca do wypoczynku w ogrodzie. W podobnym stylu dobiera się ozdobne łuki ustawanie na ogrodowych ścieżkach. Obydwie konstrukcje cechują się licznymi wzorami i rzeźbieniami, które przywołują na myśl dawne ogrody arystokratyczne i im podobne. Bardzo często przy tego typu altankach i łukach sadzi się rośliny pnące, żeby mogły pięknie zakryć ozdobne konstrukcje. Wpływa to w znaczny sposób na nadanie ogrodowi klimatu wiekowości i dawnej epoki.
Ozdoby do ogrodu
Przejdźmy teraz do wspomnianych wyżej ozdób. Nie jest niczym dziwnym trafienie w tego typu ogrodzie na donice, meble i sprzęt ogrodowy, który na pierwszy rzut oka wygląda na zardzewiały. Jest to jednak celowe działanie, ponieważ ten efekt można uzyskać albo za pomocą specjalnych farb, albo wykorzystując do produkcji konkretnych przedmiotów odpowiednią odmianę metalu, która ma właśnie ten kolor. Nie każdemu może się ten typ wystroju podobać, ale do stylu vintage pasuje jak ulał.
Warto również wspomnieć o takich rzeczach, jak ścieżki ogrodowe. One również powinny być dopasowane do ogólnej wizji, żeby całość była spójna. Dlatego najczęściej z ogrodów vintage usuwa się wszelkie ostro zakończone boki i stawia na zaokrąglone. Jeśli zaś chodzi o sam materiał, wykorzystywane są przede wszystkim stare kamienie lub cegły, co dodatkowo nadaje klimatu dawnych lat. Często ścieżki vintage są również dosyć wąskie, ale to zależy od wielkości ogrodu i dostępnej przestrzeni.
Jeśli myślimy o takim wystroju na własnej posesji, powinniśmy rozważyć kilka kwestii. Bo mimo że styl vintage pasuje zarówno do małych ogrodów jak i dużych, to nie zawsze dobrze współgra z okolicą. Jeśli mieszkamy na nowoczesnym osiedlu i otaczają nas modernistyczne budynki, wykonanie wystroju vintage może nie być najlepszym pomysłem. Ogród w tego typu otoczeniu będzie wyglądał pstrokato i dziwacznie, co negatywnie wpłynie na jego ogólny odbiór. Najlepiej sprawdza się na starszych osiedlach lub na wsiach.