Jeszcze kilkanaście lat temu płyty gresowe o zwiększonej grubości stosowane były głównie przy budynkach użytku publicznego, w magazynach wielkopowierzchniowych czy warsztatach. Obecnie wielu inwestorów decyduje się na ich użycie także w przestrzeni domowej. Świetnie sprawdzają się na tarasie, w ogrodzie, a także w garażu. Jednak w stylistyce industrialnej pasują nawet do przestrzeni mieszkalnej. Dziś przybliżymy ich zastosowanie. Wbrew pozorom nie są wyborem jedynie dla fachowców.
Płyty techniczne w ogrodzie – jak możesz je wykorzystać?
Jak wiadomo gresy są mało nasiąkliwe, tym samym odporne na wilgoć. Zatem wykańczając przydomowy basen można wykorzystać właśnie ten materiał. Płytki techniczne mogą mieć grubość od ok. 6 mm do nawet 2 cm. Co ciekawe wybierając modele wielkoformatowe, czyli spieki kwarcytowe można kłaść je niemal bezspoinowo, co zapewnia eleganckie i jednolite wykończenie przydomowej przestrzeni. Grubsze płyty 2 cm można kłaść nawet bezpośrednio na gruncie, dzięki temu tworzy się alejki i ścieżki ogrodowe. Z tego rodzaju montażem poradzi sobie każdy inwestor i nie potrzebuje do pomocy fachowców, czyli płytkarzy. Grube gresy można kłaść nawet na trawie czy drobnym kamieniu. Mnogość barw do wyboru sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, choć najlepiej sprawdzają się różne odcienie szarości, które najlepiej komponują się z zielenią. Płyty techniczne doskonale prezentują się w nowoczesnej aranżacji, dlatego można je zestawić z kamiennymi i betonowymi stołami i ławkami wybieranymi do ogrodu. Surowa i elegancka stylistyka stanowi przełamanie dla kwitnących roślin, pergoli i traw ozdobnych.
Płyty techniczne na elewację – tak to możliwe!
Kolejnym nietuzinkowym zastosowaniem płytek technicznych jest użycie ich do wykończenia elewacji. Mogą być kładzione na zaprawę i pokrywać całą ścianę albo też komponować się z tynkiem użytym w górnej lub dolnej części budynku. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku domów i bloków o prostych bryłach, które jednak posiadają elementy dekoracyjne, czyli części ścian wystające poza lico budynku i urozmaicające jego bryłę. To właśnie wykusze i ryzality wyodrębnia się poprzez zastosowanie innego rodzaju wykończenia, a płytki techniczne świetnie się tu sprawdzą. Można wykorzystać spieki kwarcowe, które dedykowane są do zastosowania na elewacjach i mają niską nasiąkliwość, a także odporność na promieniowanie UV. Taka elewacja przetrwa dekady.
Płyty techniczne w domu, czyli niepowtarzalna otwarta przestrzeń w surowym stylu
Nie tylko hotelowe lobby czy recepcja mogą być wykończone eleganckimi płytami technicznymi. Sprawdzą się doskonale do wykończenia otwartego salonu w nowoczesnym, przestronnym mieszkaniu czy domu. Co ciekawe nie muszą być wykorzystane jedynie na podłodze, ale również na ścianach. Spieki kwarcowe, które są wykorzystywane na elewacjach są na tyle cienkie, że sprawdzą się także we wnętrzu domu. Częściowe wykończenie ścian w płytkach pomaga utrzymać je w czystości, zwłaszcza jeśli z pokoju korzystają też małe dzieci, które za płótno swoich „dzieł” często obierają ściany, co bywa urocze, jednak dla rodziców jednak jest problematyczne. Płytki techniczne oczywiście świetnie sprawdzą się na podłodze. Wybierając te imitujące beton można stworzyć typową aranżację w stylu industrialnym. Zaletą są tu niewątpliwie cienkie spoiny. Taką podłogę zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości, nie tylko ze względu na matową strukturę, ale również to, że brud nie osadza się w spoinach.
Elegancki i reprezentacyjny taras, który wykończysz samodzielnie
Jak widać z naszych rozważań zastosowanie płytek technicznych jest naprawdę różnorodne. Są doskonałym wyborem na taras i to niezależnie od stylistyki jaką się obierze. Mogą bowiem imitować strukturę drewna, betonu, a także być utrzymane w jednolitej kolorystyce. Co bardzo ciekawe grube gresy można montować na dystansach, co znacznie ułatwia pracę, a jednocześnie pozwala podnieść nieco powierzchnię podłogi. Z wykończeniem można poradzić sobie samodzielnie, a efekt jest bardzo elegancki.
Jest wiele możliwości zastosowania płytek technicznych. Mogą one nawet zastępować tradycyjne blaty kuchenne, ze względu na swoje doskonałe parametry wytrzymałościowe. Niewątpliwie jeśli chcesz urządzić wnętrze czy taras w nowoczesnym stylu, powinieneś rozważyć wykorzystanie tego materiału.