GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Jak domowe instalacje mogą nam pomóc dbać o środowisko naturalne

Jak domowe instalacje mogą nam pomóc dbać o środowisko naturalne

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele możemy zmienić naprawdę niewielkim kosztem. Paradoksalnie każdy z nas ma wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Dotyczy to także organizacji domu i tworzenia poszczególnych instalacji. Czy wiedzieliście na przykład, że to jak zaplanujecie Wasz dom ma wpływ na środowisko naturalne? Jak to możliwe? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury.

Domowe instalacje – optymalizacja osiągów a dbanie o przyrodę

Każdą domową instalację można zbudować tak, żeby była przyjazna środowisku. Można zacząć od rzeczy małych lub przeprowadzić działania w pełni kompleksowe. Co ciekawe, dbałość o naturę może też iść w parze z energooszczędnością, a co za tym idzie również obniżeniem rachunków za poszczególne media. Jak to osiągnąć? Szczegóły opiszemy poniżej, analizując poszczególne elementy domowych instalacji.

Oświetlenie – wszystko zaczyna się od żarówki

Coraz więcej ostatnio mówi się o nowoczesnej i praktycznej technologii LED. Produkty tego typu zaczynają dominować na rynkach, powoli wypierając tradycyjne rozwiązania żarnikowe. LED jest także w pełni przyjazne środowisku naturalnemu.

Przede wszystkim, wymiana zwykłych żarówek na produkty LED powoduje zdecydowane obniżenie zużycia energii, bez utraty komfortu funkcjonowania. Mniejsze wykorzystanie to z kolei niższe rachunki. W tak prosty sposób łączymy kilka bardzo ważnych elementów.

Oprócz energooszczędności, żarówki LED są również w pełni przetwarzalne, dlatego bez problemu poddaje się je całkowitemu recyclingowi. Co niezmiernie ważne, w technologii LED nie występują niebezpieczne substancje, jak na przykład rtęć, które występowały w klasycznych produktach. Dzięki temu po raz kolejny okazuje się, że produkty LED są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku niż ich poprzednicy.

Ogrzewanie – walka o czyste powietrze

W przypadku systemów grzewczych możemy zdziałać jeszcze więcej na korzyść czystego środowiska. W jaki sposób? Przede wszystkim wybierając czyste źródła energii.

Ekolodzy i przywódcy wielu państw ostrzegają przed nadmiernym eksploatowaniem surowców kopalnych. W systemach grzewczych w Polsce wciąż powszechnie stosuje się węgiel, jako główny materiał stosowany w piecach centralnego ogrzewania.

Wpływa to na drastyczne pogorszenie jakości powietrza. W niektórych miejscach normy bezpieczeństwa są regularnie przekraczane. Co takiego dostaje się do naszej atmosfery wraz ze spalaniem węgla? Pojawiają się niezmiernie szkodliwe cząsteczki PM2,5 i PM10 oraz benzo(a)pirenu, które dostają się do płuc i utrudniają oddychanie. Zbyt duże stężenie lub długofalowe przebywanie w miejscu, w którym te cząstki znajdują się w powietrzu, może prowadzić do chorób układu krwionośnego i oddechowego.

Szczególnie narażone są osoby starsze i małe dzieci, choć zdarzają się też sytuacje, gdy toksyczny smog szkodzi wszystkim. Najbardziej czarną kartą w historii zanieczyszczenia powietrza w dużych aglomeracjach miejskich jest Wielki Smog nad Londynem z grudnia 1952. Wówczas mieszanka dymu z domowych palenisk i fabryk oraz braku przewiewu doprowadziła w ciągu kilku dni do śmierci kilkunastu tysięcy osób.

Najlepszą alternatywą dla pieców na paliwa stałe stają się zatem systemy grzewcze funkcjonujące dzięki elektryczności. Zapewniają czystą energię oraz wygodę i komfort wszystkich domowników.

Integracja funkcji – jak obsługiwać dom z pomocą jednego panelu?

Współczesna technologia idzie do przodu i obecnie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom jesteśmy w stanie sprawić, że wykorzystamy wszystkie instalacje w optymalny sposób. Jak to możliwe? Wystarczy naprawdę niewiele, żeby zainstalować u siebie podstawowe elementy systemu Smart House. Dzięki niemu, można scentralizować zarządzanie wszystkimi urządzeniami w domu i obsługiwać je z poziomu jednego szklanego panelu dotykowego, który równocześnie pełni funkcję włącznika światła, nadzoru nad ogrzewaniem, roletami, alarmem i monitoringiem. Tego typu rozwiązania proponuje internetowy sklep elektryczny Gajwer.pl.

Wygodne i eleganckie panele szklane można obsługiwać z pomocą specjalnego pilota lub dedykowanej aplikacji na smartfona.

Co więcej, tego typu rozwiązania pozwalają na wprowadzenie znaczących oszczędności. Odpowiednio rozmieszczone czujniki pomagają dopasować najlepszą temperaturę, ogrzewać dom według wcześniej zaprogramowanych cykli, a także wyłączać ogrzewanie, gdy akurat nie ma nas w domu.

Dom staje się dzięki temu naprawdę inteligentny i wyręcza nas w myśleniu o wielu zagadnieniach.

Dom przyszłości – dom przyjazny środowisku

Moda na ekologię to słuszny kierunek, aby zapewnić dobrą formę środowisku naturalnemu. Nowoczesne technologie coraz bardziej zwracają uwagę na czystość oraz energooszczędność, co przekłada się realnie na wsparcie walki z zanieczyszczeniami, a także poprawia sytuację domowego budżetu.

Udostępnij