Barwa światła to inaczej temperatura barwowa lub temperatura barwy. To ona decyduje o nastroju i atmosferze w konkretnym pomieszczeniu. Wiemy, że źle dobrana może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie i nastrój. Niby takie oczywiste, a jednak stojąc przed wyborem oświetlenia do naszego domu lub mieszkania, mamy kłopot. Wybierając oświetlenie dla konkretnego pomieszczenia warto zadać sobie pytanie, jakie czynności będziemy w nim wykonywać: czy będzie służyło nam do nauki, pracy, codziennych domowych obowiązków czy może do relaksu i odpoczynku? To fundamentalne zagadnienie, które ma ogromny wpływ na ten wybór. Barwę światła można określić ogólnie jako ciepłą, zimną lub neutralną.
Salon i jadalnia
Tu sprawdzi się ciepła barwa światła, która sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Nada mu wyjątkowego klimatu i charakteru. Ciepła barwa nie powinna przekraczać 3300K. Do tego dobrze dobrana lampa wisząca czy podłogowa i mamy ciepłe, gustowne pomieszczenie, w którym z przyjemnością spędzimy czas.
Łazienka
W tym miejscu sprawdzą się dwa rodzaje oświetlenia: neutralny i ciepły. Neutralna barwa mieści się w granicach 3300-5300K i doskonale sprawdzi się punktowo, np. przy lustrze, gdzie wykonujemy makijaż lub golimy się. Wkręcając żarówkę o ciepłej barwie do oryginalnej lampy wiszącej, np. Maxlight Organic, stworzymy wyjątkowy klimat naszej łazienki. Maxlight to producent najwyższej klasy rozmaitych lamp, które cieszą się dużą popularnością wśród klientów na polskim rynku. Oprawy oświetleniowe Maxlight, dzięki zróżnicowanej stylistyce, wysokiej jakości wykonania, ciekawym designie i przystępnej cenie z powodzeniem konkurują na rynkach europejskich.
Sypialnia
Sypialnia jest wyjątkowym miejscem, dlatego barwa światła też musi być wyjątkowa. Idealnie by było, gdyby miała 3000K, czyli taki kolor jak podczas wschodu czy zachodu słońca. Stworzymy wówczas wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju klimat.
Miejsce do pracy i nauki
Przy biurku czy też blacie roboczym, potrzebne jest oświetlenie, które nie rozprasza i nie dekoncentruje. Jeśli mamy pracę wymagającą precyzji, sprawdzi się barwa zimna (5300-30000K). Taka barwa światła nie tylko precyzyjnie doświetli miejsce pracy ale również pobudzi nas do myślenia w chwili zmęczenia. Natomiast do pracy przy komputerze najlepsza jest barwa neutralna (3000-3300K).
Podsumowanie
Jeszcze kilka lat temu w dobie żarówek tradycyjnych, nie mieliśmy wyboru, jeśli chodzi o barwę światła. Dzisiaj żarówki ledowe pozwalają dopasować barwę światła do typu pomieszczenia, czynności jakie w nich wykonujemy oraz do naszych indywidualnych preferencji. Technologia LED umożliwia wybór od barwy ciepłej przez neutralną po zimną oraz barwy dostępne pomiędzy nimi. Przy takim szerokiej ofercie dostępnych żarówek pamiętajmy o ich właściwym zaplanowaniu.