GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Biletomaty solarne — czy wszystkie urządzenia płatnicze będą już zasilane tylko przez energię słoneczną

Biletomaty solarne — czy wszystkie urządzenia płatnicze będą już zasilane tylko przez energię słoneczną

Biletomaty to automaty, które są już nam bardzo dobrze znane i na dobre zawitały w przestrzeni miejskiej. Dzięki nim nasze życie stało się dużo łatwiejsze, a sam zakup biletów — sprawniejszy.

Jest to powszechne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy kupować biletów w kioskach, stojąc w kolejkach, czy — o z grozo — licząc się z tym, że może być akurat zamknięty. Najczęściej spotykamy biletomaty w autobusach, tramwajach, trolejbusach, pociągach, a także na dworcach i przystankach. Dzięki temu zyskujemy trochę czasu, ponieważ zakup w biletomacie odbywa się szybko i wygodnie.

W codziennej bieganinie, gdzie każdy z nas walczy z czasem, każda minuta jest na wagę złota. Co ważne, urządzenia te są dostępne cały czas, także nie musimy się martwić o to, że kiosk będzie już zamknięty — automat jest czynny non stop, więc spokojnie kupimy w nim bilet o każdej porze, również w dni świąteczne. Biletomaty są bardzo intuicyjne w obsłudze, więc spokojnie poradzą sobie z nimi osoby w każdym wieku. Szczerze mówiąc, ciężko wyobrazić sobie jakiekolwiek minusy płynące z obecności biletomatów w przestrzeni miejskiej.

Pewną nowością natomiast, stały się biletomat solarny, których spotkać można coraz więcej, jednak nadal nie są one jeszcze tak powszechne. Jak nazwa wskazuje, są to urządzenia zasilane energią słoneczną. Dzięki temu są one zrównoważone pod względem ekonomicznym i ekologicznym, idealnie wpisują się więc w nowoczesne pejzaże miejskie. Nie da się również ukryć, że nie generują one tak wysokich kosztów, jak „tradycyjne” biletomaty, ponieważ zasilanie zapewniają panele fotowoltaiczne, które w dzisiejszych czasach można napotkać już wszędzie. Są na dachach prywatnych domów i budynków publicznych, na latarniach a teraz także na automatach biletowych.

Nie powinno to dziwić, panele słoneczne absorbują promieniowanie słońca, które z kolei zamieniane jest w prąd, co powoduje obniżenie rachunków, ale także korzystnie wpływa na środowisko. Wykorzystanie odpowiednio dobranych komponentów oraz panelu solarnego w biletomacie sprawia, że staje się on ergonomiczny i ekonomiczny w eksploatacji.

Te urządzenia to przyszłość nowoczesnych miast i rozwiązanie w duchu smart city, dlatego z pewnością będzie przybywać ich coraz więcej. Każda większa metropolia dąży do bycia smart city, co oznacza rozwój urbanistyczny, oparty o najnowsze technologie komunikacyjne. Takie nowoczesne rozwiązania cyfrowe powodują, że miasto staje się coraz bardziej przyjazne dla mieszkańców i turystów. Jak wskazuje raport „Ochrona środowiska” sporządzony przez GUS w 2021 roku, tylko w 2020 roku wytworzono w Polsce prawie 123 mln odpadów. Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że ekologia nie jest chwilową modą i świadomość ta, prowadzi do zmian w naszym życiu codziennym. To oznacza, że rynek zdecydowanie się zmienia, dlatego również miasta postanowiły iść tym torem i coraz więcej z nich oferuje rozwiązania, które są ekologiczne i mają pozytywny wpływ lub unikają negatywnego wpływu na środowisko. Konsumenci zdecydowanie potrzebują takich działań.

Biletomaty solarne są zdecydowanie takim właśnie rozwiązaniem, a co warto dodać, są one w pełni funkcjonalne, tak jak tradycyjne biletomaty mają dotykowe ekrany, opcje płatności gotówką, kartą zbliżeniową oraz BLIKiem. Co więcej, na ekranach urządzeń można w czasie rzeczywistym przekazywać informację o bieżącym funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, to znaczy za ile minut przyjedzie dany autobus lub tramwaj. Biletomaty solarne są tylko jednym z nowych trendów komunikacji. Chociażby w aglomeracji śląskiej, którą wciąż uważa się za zagłębie przemysłu i dymu, Zarząd Transportu Metropolitalnego posiada około 250 autobusów na paliwa alternatywne. Wśród nich najwięcej, czyli około 150, to pojazdy na sprężony gaz ziemny. Prócz tego, pasażerów wozi również 47 autobusów elektrycznych i 56 pojazdów hybrydowych. W wielu miastach regionalni przewoźnicy stawiają coraz częściej na autobusy elektryczne, a nawet wodorowe.

Pojazdy elektryczne, które są wyposażone w baterie, nie są już dla nas nowością. Jednak elektryczne autobusy napędzane ogniwami wodorowymi jest to zdecydowanie innowacyjne rozwiązanie. Wodór przez wielu jest nazywany paliwem przyszłości. Patrząc na te informacje, nie trudno dojść do wniosku, że elektromobilność jest coraz bardziej powszechna, niezależnie czy mówimy tu o alternatywnych paliwach, czy fotowoltaicznych biletomatach, które bez wątpienia są przyszłością przestrzeni miejskiej. W najbliższych latach biletomatów solarnych będzie można spotkać coraz więcej, metropolie otrzymują bowiem na nie dofinansowania. W tych biletomatach, które można już spotkać w wielu miastach, odnotowuje się rekordową sprzedaż biletów, co oznacza, że urządzenia te są pozytywnie odbierane przez mieszkańców i jest na nie zapotrzebowanie. Sprzedaż biletów poprzez te urządzenia pokazuje, jak duży jest potencjał sprzedażowy miejsc, w których zostały one zainstalowane. W momencie, kiedy jest on wysoki, miasto spokojnie może decydować o dalszym rozwoju sieci dystrybucji biletów w danej lokalizacji. Takie ekologiczne podejście do rozwoju komunikacji miejskiej naprawdę cieszy i pozwala myśleć nam o przyszłości w pozytywny sposób, pełen nowoczesnych rozwiązań będących udogodnieniem naszej codzienności.

Udostępnij