Magazyn energii to określenie urządzenia, które służy do przechowywania energii elektrycznej pochodzącej z przydomowych instalacji fotowoltaicznych, które służą do jej pozyskiwania. Istnieją również inne, alternatywne sposoby pozyskiwania energii, jednak w naszym kraju są one bardzo mało popularne, dlatego magazyny energii kojarzą się przede wszystkim z fotowoltaiką. Czym właściwie są magazyny energii oraz jakie zastosowanie posiadają? Odpowiedzi na postawione wyżej pytania poznasz w tym artykule.
Czym jest oraz jak działa magazyn energii?
Magazyn energii to urządzenie, które często jest po prostu rodzajem akumulatora. Sposób zasilania magazynów energii jest bardzo podobny do sposobu zasilania telefonu komórkowego. Akumulatory znajdujące się w magazynach energii składają się z ogniw elektrycznych, które gromadzą energię podczas ładowania. W przypadku gdy następuje taka potrzeba, energia może zostać uwolniona. Takie procesy mogą zachodzić dzięki reakcjom chemicznym, które odbywają między substancjami znajdującymi się w magazynach energii.
W naszym kraju najbardziej popularne są magazyny energii wyposażone w akumulatory kwasowo-ołowiowe, jednak coraz bardziej popularne stają się również inne technologie. Jedną z nich jest np. technologia litowo-jonowa, którą wykorzystuje się również w smartfonach oraz laptopach. Magazyn energii służy do gromadzenia energii w momencie, gdy panele fotowoltaiczne wytwarzają ją w nadmiarze. Akumulatory znajdujące się w magazynach są wówczas ładowane, a ich rozładowywanie następuje w momencie, gdy produkcja prądu spada. Oznacza to, że w praktyce energia magazynowana jest latem, po to aby mogła być zużyta zimą, gdy warunki do produkcji energii elektrycznej są mniej sprzyjające.
Rodzaje magazynów energii i wybór najlepiej dopasowanego
W obecnych czasach najczęściej wybieranymi magazynami energii są te, które wyposażone są w akumulatory litowo-jonowe. W jaki sposób działają takie akumulatory oraz co sprawia, że są one aż tak popularne? Otóż największą przewagą akumulatorów litowo-jonowych nad akumulatorami kwasowo-ołowiowymi jest to, że nie trzeba ich tak często wymieniać, co sprawia, że w dłuższej perspektywie są one o wiele bardziej opłacalne. Dotychczas najbardziej popularnymi magazynami energii były te wyposażone w akumulatory kwasowo-ołowiowe, jednak aktualnie coraz więcej osób decyduje się na technologię litowo-jonową ze względu na mniejszą awaryjność oraz korzystną cenę.
Decydując się na wybór magazynu energii, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych cech. Pierwszą z nich jest oczywiście zastosowana technologia, czyi rodzaj akumulatora znajdujący się w magazynie energii. Przewaga technologii litowo-jonowej została przedstawiona powyżej. Bardzo istotną kwestią jest również pojemność magazynu energii oraz czas trwania gwarancji. Aktualnie wielu producentów magazynów energii jest tak pewnych swoich urządzeń, że potrafią udzielić gwarancji trwającej nawet 10 lat. Przed zakupem magazynu warto również wziąć pod uwagę wielkość posiadanej instalacji fotowoltaicznej.
Więcej informacji i możliwość zakupu online: https://litowe.pl/kategoria-produktu/magazyny-energii/