GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Ogródek warzywny krok po kroku

Ogródek warzywny krok po kroku

Przydomowy ogródek warzywny to świetne rozwiązanie dla amatorów ogrodnictwa. Nie musisz być specjalistą od roślin i gleby, żeby stać się właścicielem mini pola uprawnego. Jak założyć własny ogródek warzywny?

Pielenie w ogrodzie to dobry pretekst do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i zrelaksowania się. Nic tak nie pozwoli Ci odciążyć głowy od przytłaczających myśli jak lekka praca fizyczna na łonie natury.

Każdy kurs dietetyki z certyfikatem podkreśla wagę obecności co najmniej pięciu porcji warzyw w codziennym jadłospisie każdego z nas. Wyobraź sobie, jak pięknym uczuciem będzie spożycie nie kupionego w sklepie, ale wyhodowanego przez Ciebie pomidora. Co za duma!

Jak stworzyć własny ogródek warzywny?

Aby sprawnie zaplanować przydomowy ogród z ziołami i warzywami, wystarczy podążać za poniższą instrukcją.

Wybierz miejsce pod ogródek

Pierwszy i najważniejszy krok to wybór odpowiedniego miejsca pod ogródek warzywny. Jego wielkość zależy od Twojej decyzji i od warunków, jakie posiadasz. Już niewielka przestrzeń (np. 5 × 2 m) wystarczy, żeby stworzyć satysfakcjonujących rozmiarów uprawę.

Istnieje kilka warunków, które wybrane miejsce musi spełniać. Dobre nasłonecznienie (dużo słońca równa się większej liczbie witamin i lepszemu smakowi), niewystawienie na bezpośrednie działanie wiatru, oddalenie od ulicy, dużych drzew i krzewów, a najlepiej lokalizacja od strony południowej.

Przeszkodą może okazać się żywopłot przy ogrodzeniu. Wówczas najlepiej posadzić ziarna przy ścianie zewnętrznej domu. Wybierz równy teren, aby nie gromadziła się na nim woda. Nie sadź warzyw na stoku. Nie będą one mogły pobrać tam wody, a więc szybko uschną.

Nie zapominaj też o kwestiach technicznych, wygoda w pielęgnacji ogrodu jest równie ważna. Umieść go więc w takim miejscu, aby mieć swobodny dostęp do węża ogrodowego i źródła wody czy – jeśli go posiadasz – budynku gospodarczego, w którym przechowujesz narzędzia.

Sprawdź typ i odczyn gleby

Nie zawsze masz na to wpływ, ale jakość i odczyn gleby są niezwykle ważnym aspektem planowania ogródka warzywnego. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku żyzna, szybko nagrzewająca się i przepuszczalna gleba.

Numerem jeden bez wątpienia jest gleba próchnicza o czarnym lub ciemnobrązowym kolorze. Już na pierwszy rzut oka zobaczysz w niej fragmenty obumarłych roślin. To z niej właśnie najłatwiej pobrać im potrzebne składniki odżywcze.

Istotnym wskaźnikiem jest także odczyn. Sprawdzisz go za pomocą kwasomierza elektrycznego lub chemicznego. Zachowaj garść próbek ziemi z kilku miejsc w ogrodzie, pobierając materiał badawczy z płytszych warstw.

Dla przypomnienia: odczyn gleby kwasowej mieści się w przedziale 4,5–6,5 pH, a zasadowej – 6,5–8 pH. Ta pierwsza nie służy większości roślin (wyjątek stanowią wrzos, magnolia, hortensja i borówka). Co kilka lat użyźnij ją z pomocą nawozu wapniowo-magnezowego albo dodaj do niej zmieloną kredę.

Przygotuj glebę

Oczyść teren pod ogródek z roślin i kamieni. Kolejny krok to spulchnienie gleby, dzięki któremu jej struktura się rozluźni, doprowadzając do utworzenia miejsca niezbędnego dla prawidłowego wzrostu roślin, a wypełnionego wodą i powietrzem.

Regularne podlewanie ziemi nic nie da, jeśli nie zatroszczysz się o to, aby woda dobrze w nią wsiąkała. Umiejętne spulchnianie gleby uchroni rośliny przed zgniciem po gwałtownej ulewie i poprawi warunki (wilgotność) sprzyjające wzrostowi trawy.

Spulchnianie wykonasz za pomocą szpadla lub glebogryzarki. Kolejny krok to grabienie i odżywienie ziemi nawozami.

Wybierz i zasiej warzywa

Wybierz i zasiej warzywa

Oczywiście możliwości wyboru jest wiele, ale na początek warto zdecydować się na warzywa, które nie będą od Ciebie wymagać dużego doświadczenia i zaangażowania w pielęgnacji. Mowa tu o rzodkiewce, fasoli, sałacie, ogórkach, dyni, fasolce szparagowej czy nawet rukoli.

Planując wysiew, stosuj się do kalendarza ogrodników. W marcu zasiej cebulę, seler oraz kapustę białą i czerwoną. Na przełomie marca i kwietnia skup się na pomidorach, rzodkiewkach, pietruszce, marchewce, grochu i bobie. Kwiecień to czas na zieloną sałatę, a przełom kwietnia i maja – buraki i brokuły. W maju królują natomiast dynia, ogórki i cukinia.

Grządki wymierz na około 1,2 m szerokości i zostaw pomiędzy nimi ścieżki o około 30–40 cm szerokości. Takie wymiary pozwolą Ci zarówno na wygodne podlewanie i pielenie, jak i umożliwią swobodny dostęp do sadzonek. W zachowaniu prawidłowych wymiarów pomoże Ci naprężony sznureczek pomiędzy wbitymi w ziemię patykami.

Zaprojektuj wymarzony ogród!

Tak naprawdę warzywa można hodować nawet na balkonie, dlatego rozmiar działki nie ma wielkiego znaczenia. Może i Twojemu ogródkowi warzywnemu daleko do baśniowego tajemniczego ogrodu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zadbać o jego estetyczny i oryginalny wygląd.

Nie uda Ci się w nim stworzyć skomplikowanych i złożonych wzorów rodem z ogrodów w typie francuskim i angielskim, jednakże odrobina wyobraźni i chęci zdziała cuda.

Przejrzyj kilka inspirujących zdjęć i wybierz układ grządek, który podoba Ci się najbardziej. Zawsze atrakcyjna wizualnie i prosta w wykonaniu będzie symetryczna układanka. Nie bój się jednak testować inne warianty.

Udostępnij