Zameczek Myśliwski

Turyści, którzy wybierają się do Wisły, by spędzić tu kilka naprawdę ciekawych i pełnych wrażeń dni z pewnością powinni zajrzeć nie tylko do Zamku Prezydenta RP, ale także na ich drodze powinien znaleźć się inny obiekt tego typu, a mianowicie Zameczek Myśliwski [https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82acyk_My%C5%9Bliwski_Habsburg%C3%B3w_w_Wi%C5%9Ble]. Będąc w okolicach tej uroczej krainy województwa śląskiego nie należy zbytnio martwić o miejsce noclegowe. Od wielu lat bowiem miejsce to jest w głównej mierze nastawione na turystów. Rozwija się tu sieć hoteli, pensjonatów. Do dyspozycji są także liczne pokoje i kwatery prywatne (Meteor).

Zameczek Myśliwski, jak często nazywany jest ten obiekt znajduje się przy ulicy Lipowej 4, a wejście na jego teren jest bezpłatne. Z pewnością Pałac Myśliwski Habsburgów uznać można za jedną z największych pereł Wisły. Początkowo wybudowany został na Przysłopiu tuż u podnóża Baraniej Góry i pełnił on rolę myśliwskiego pałacyku przeznaczonego dla samego arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Swego czasu jego celem była także ochrona turystów. Spełniał on bowiem rolę schroniska aż do 1986 roku, na kiedy to datuje się jego przeniesienie do centrum Wisły. Współcześnie na trenie budynku funkcjonuje oddział wiślańskiego PTTK. Obiekt ten postawiony został w specyficznych alpejskim stylu z charakterystycznymi drewnianymi ścianami z bali na planie kwadratu. Na pierwszym piętrze odnaleźć można bardzo specyficzną galerię, która otacza budynek z dosłownie każdej strony, natomiast wewnątrz zameczku zachowany został pierwotny układ pomieszczeń. Bez wątpienia miejsce to stanowi jeden z najjaśniejszych punktów drewnianej architektury. Obecnie zamek jest także coraz częściej wykorzystywany, by pokazywać na jego terenie liczne wystawy, jak chociażby tą z roku 2011 pod tytułem ,,Głuszyce w Beskidzie Śląskim”. Zorganizowana ona została dzięki uprzejmości Nadleśnictwa ,,Wisła” i od razu cieszyła się niemałym zainteresowaniem nie tylko wśród miejscowych, ale i przybyłych w okolice turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>