Rybołówstwo w Rowach

Świetną atrakcją na turystycznej mapie Rowów jest możliwość obejrzenia codziennej pracy rybaka po powrocie z połowów. Można również kupić rybę prosto z kutra, a to wszystko w małej przystani rybackiej przy ujściu Łupawy (https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81upawa).

Po czym poznać, że kuter, który akurat zacumował w przystani jest jedną z lokalnych łodzi? Kutry rybaków z Rowów mają na burcie znacznik ROW, co ma być znakiem rozpoznawczym. Łodzie mogą tu cumować po obydwóch stronach małego portu. O wiele większy jego odpowiednik znajduje się kilkanaście kilometrów dalej w Ustce. O porcie w Rowach krążą liczne legendy, a jedna z nich mówi, że wiele lat temu była to baza piratów – byli to bracia Witalijscy. Wszyscy oni cieszyli się złą sławą i uważani byli za najgroźniejszych piratów na Morzu Bałtyckim, a najgorszy z nich był Klaus Stortebeker. Niestety obecnie port w rowach jest jednym z ostatnich na polskim wybrzeżu, gdzie lokalni rybacy wciąż łowią ryby tradycyjnymi metodami. Minusem portu jest to, że większe statki miałyby problem do niego wpłynąć, gdyż u wejścia ma on tylko dwa metry głębokości, co jest dość dużym utrudnieniem. Jego szerokość również nie jest zbyt duża, ale małe kutry lokalnych rybaków nie odczuwają tego problemu i doskonale radzą sobie z utrudnieniami.

Baza noclegowa w Rowach () jest odpowiednia do spędzania wakacji o każdej porze roku i bez względu na pogodę. Idealnym na to przykładem mogą być pensjonaty, na terenie których znajdują się place zabaw i grille. Goście często mają dostęp do salonów z kominkiem, a właściciele zapewniają całodobowe wyżywienie pysznej nadmorskiej kuchni. Dla grup zorganizowanych lub większej liczby osób, dobrą opcją będzie wybór ośrodków wczasowych, mogą one pomieścić nawet 450 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>