Na szlaku lubelskich muzeów

Lublin słynie przede wszystkim z dużej liczby niezwykle interesujących muzeów. Niektóre są bardzo popularne, inne trochę mniej, ale nie ulega wątpliwości, że wszystkie warto zwiedzić. Jednym z najbardziej unikalnych jest Muzeum Zakładu Historii Farmacji, zwane w skrócie Muzeum Aptekarstwa. Mieści się ono w zabytkowej aptece, która znajduje się na Starym Mieście, przy ul. Grodzkiej. Muzeum obejmuje dwie sale. W pierwszej z nich zobaczyć można stare apteczne meble, kolekcję historycznego szkła, czyli głównie butelek i słoików oraz kolekcję narzędzi. Z kolei druga sala nazywana jest laboratoryjno-magazynową i gromadzi głównie różne dokumenty, takie jak np. recepty i etykiety. Mieści się tam także okazała kolekcja wag. Oczywiście, aby zobaczyć wszystkie muzea, które znajdują się w mieście i okolicach, trzeba zostać w tym mieście na kilka dni, co umożliwia duża sieć noclegowa Lublina.

Kolejną godną uwagi placówką jest Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej, które mieści się w słynnej neogotyckiej Wieży Trynitarskiej. Pełniła ona kiedyś funkcję dzwonnicy katedralnej. W muzeum podziwiać można wiele rzeźb, lichtarzy oraz obrazów. Znajdują się tu także wyroby rzemiosła artystycznego, m. in. tkaniny oraz różne liturgiczne sprzęty. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na szesnastowieczne dalmatyki, magdeburski sekretarzyk, który wykonano z czarnego dębu i kości słoniowej oraz kolekcję lichtarzy. Niezwykle ciekawe są również portrety trumienne sarmatów oraz malowane na desce obrazy. Oprócz tego w muzeum znajdują się także wystawy czasowe. Turyści bardzo chętnie odwiedzają także Muzeum Wsi Lubelskiej, w którym znajdują się zabytki architektury drewnianej. eksponaty etnograficzne oraz budynki murowane. Składa się ono z kilku części: Roztocza, Podlasia, Powiśla, Miasteczka, Wyżyny Lubelskie, Nadbuża oraz Zespołu Dworskiego. Znajdują się tam także eksponaty związane z kulturą żydowską. W muzeum można podziwiać między innymi cerkiew greckokatolicką z Tarnoszyna, remizę strażacką z Bedlna, liczne zagrody chłopskie, kapliczki, chałupy, piwiarnie, dwór ziemianina i wiele innych. Turyści szczególną uwagę zwracają także na kurnik z Nowej Wsi oraz studnię z Błażka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>