Jan Kanty Podolecki w Rzepedzi

Rzepedź to niedoceniana turystycznie wioska leżąca na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Być może dzieje się tak dlatego, iż nie jest to typowa bieszczadzka wioska, jej zabudowa przypomina raczej niewielkie miasteczko. Mimo to, a może właśnie dlatego, wioska jest warta odwiedzenia.

Rzepedź tworzą dwie wyraźnie odróżniające się części. Stara część wioski leży w dolinie potoku Rzepedka. Jej początki sięgają XVI wieku, kiedy to była lokowana jako wieś królewska. Część nowa, przemysłowa, pochodzi z lat 60-tych XX wieku i znajduje się u zbiegu rzeki Osławy i rzeki Osławicy.

Z Rzepedzią związane są takie znane osoby, jak np. Jan Kanty Podolecki. Jan Podolecki to XIX-wieczny poeta (używał pseudonimu Jaśko z Beskidu), publicysta, badacz kultury ludowej (szczególnie ziem górskich – Bieszczad i Beskidu), a także działacz niepodległościowy, polityk i tłumacz. Podolecki mieszkał u hr. Michała Konarskiego w Wetlinie, a także w Lesku u Wincentego Krasickiego. Z Wincentym Polem przemierzał bieszczadzkie szlaki. Na początku XIX wieku został zarządcą dóbr rzepedzkich (jego ciotka Domicella Podolecka była ich właścicielką). W Rzepedzi mieszkał przez 20 lat. Oprócz zarządzaniem gospodarstwem, zajmował się badaniami nad kulturą Łemków. Prowadził także ożywioną działalność społeczno-polityczną. Jego dwór był miejscem, gdzie skupiało się życie towarzyskie, ale także stanowił schronie dla powstańców i emisariuszy. To tu na podstawie miejscowych legend powstała powieść „Hnatowe Berdo”, „Elegia na śmierć wieszcza z Miodobrodu Tymona Zaborowskiego” oraz poemat „Władysław Warneńczyk”.

Noclegi w Rzepedzi szczególnie polecane są osobom lubiącym wypoczywać z dala od zgiełku i skomercjalizowanych letnisk. Odwiedzając Rzepedź warto zdawać sobie też sprawę, że wieś nie jest miejscowością typowo turystyczną i brak tu typowych dla tego rodzaju miejsc rozrywek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>