Co warto zobaczyć w Lesku?

Lesko jest podkarpackim miastem, położonym na obszarze Gór Sanocko-Turczańskich. Jest ono nazywane „Bramą Bieszczad” i posiada bogatą historię w tle. W XV wieku nabyło prawa miejskie i było prywatnym miastem rodziny Kmitów. Do dzisiaj możemy podziwiać wzniesiony przez nich zamek. Uległ on jednak wielu przebudowom. Położony w parku zamkowym, obecnie jest siedzibą hotelu oraz restauracji.

Wygodne hotele oraz pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne oraz liczne preferowane pokoje gościnne – z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

W Lesku na uwagę zasługują z pewnością dwa rynki. Stary rynek, czyli Plac Konstytucji 3 Maja obecnie stanowi skwer. Znajdziemy tutaj między innymi figurę Matki Boskiej, pomnik Tadeusza Kościuszki oraz obelisk Armii Czerwonej. Na nowym rynku naszą uwagę z pewnością przyciągnie Ratusz.

Mimo wszystko, uważa się, że najważniejsze zabytki są pochodzenia żydowskiego. Ich kultura i religia na stałe wrosła w to miejsce. Żydzi stanowili liczną grupę wśród mieszkańców Leska, który zostali zamordowani podczas II wojny światowej. Cennym miejscem jest z pewnością Cmentarz Żydowski, położony za synagogą, przy ul. Słowackiego. Wydaje się, że niektóre nagrobki mogą pochodzić nawet z XVI wieku. Jest to najstarsza część nekropolii. Podczas II wojny światowej na cmentarzu wielokrotnie wykonywano egzekucję Żydów. Od 1969 roku cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków. Dawna synagoga jest obecnie siedzibą Bieszczadzkiego Domu Kultury. Znajdziemy tutaj między innymi galerię sztuki bieszczadzkich artystów.

Dom Kultury organizuje wiele ciekawych wydarzeń. Występy teatralne, koncerty rockowe, ale najpopularniejszą imprezą jest z pewnością Festival „Country w Bieszczadach, na który przyjeżdżają goście z całej Polski.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny powstał w XVI wieku, a barokową dzwonnicę dobudowano w XVIII wieku. Nad portalem wejściowym widnieje herb Kmitów, gdyż podobnie jak zamek, świątynia powstała na zlecenie Piotra Kmita. Wnętrze kościoła reprezentuje styl barokowy. Ciekawymi obiektami są z pewnością figury biskupów św. Wojciecha i Stanisława w XVIII – wiecznym ołtarzu. Atrakcję stanowi również obraz „Ukrzyżowanie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>