Aktywnie w Zwierzyńcu

Zwierzyniec pozostaje jednym z najciekawszych miejsc, jakie można zwiedzić, poznając okolice Zamościa. Leży w odległości około 30 kilometrów w kierunku południowym i podróż tam samochodem osobowym nie powinna zająć więcej niż około pół godziny. Przez Zwierzyniec przejeżdża także większość autobusów zmierzających w kierunku Zamościa. Oprócz licznych walorów historycznych i zabytków architektury, tak murowanej jak drewnianej, Zwierzyniec może funkcjonować jako wspaniała baza noclegowa () dla wszystkich pragnących spędzić czas aktywnie wśród zielonego i czystego terenu Roztoczańskiego Parku Narodowego. W samym Zwierzyńcu znajduje się dyrekcja parku (wyjątkowo urokliwy budynek nazywany pałacem Plenipotenta), stąd także prowadzą wgłąb lasu ścieżki: rowerowe i piesze, a także jedna ścieżka przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pieszo…

Ścieżki piesze obejmują m.in trasę w kierunku Stawów Echo, czyli sztucznych zbiorników wodnych, utworzonych w okresie 20-lecia międzywojennego, trasę widokową przez Piaseczną Górę, przez Bukową Górę, wzdłuż strumienia Świerszcz (to jego mokradła zostały zastąpione kompleksem Stawów Echo). Można także zdecydować się na trasy historyczno-przyrodnicze, istnieje również ścieżka dendrologiczna dla miłośników przyrody (znajduje się na niej około 70 gatunków drzew i krzewów). Trasy przebiegają od Zwierzyńca przez pobliskie miejscowości i liczą nawet 50 km długości. Do dyspozycji turystów, oprócz wymienionych ścieżek poznawczych, pozostają także tradycyjne szlaki turystyczne oznakowane kolorami czerwonym, żółtym, niebieskim i czarnym. Najbardziej malowniczym z nich jest Szlak Krawędziowy Roztocza, wiodący przez takie miejscowości jak Florianka, Górecko Kościelne i Susiec.

Na dwóch kółkach i na nartach

Szczególnie rowerzyści powinni być zainteresowani miejscowościami w pobliżu, które oferują noclegi. Zwierzyniec nie musi być bowiem jedynym punktem startowym wycieczki: trzy trasy rowerowe zahaczają m.in. o Floriankę, Górecko Kościelne, Krasnobród i Szczebrzeszyn. Zimą piesze trasy turystyczne zamieniają się w szlaki narciarskie. Wiele z gospodarstw agroturystycznych oferuje także wypożyczanie sprzętu rowerowego lub do sportów zimowych, a także wodnych. Pobliski Wieprz zachęca do wycieczek kajakami. Zwierzyniec jako miejscowość typowo wypoczynkowa oferuje wiele sposobów na aktywne spędzanie czasu – warto zdecydować się chociaż na jeden z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>